Almanya Üniversiteleri

Listele
Almanya Üniversiteleri

Dünyanın en iyi ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan “Fikirler Diyarı” Almanya, yükseköğretim dendiğinde akla ilk gelen ülkelerdendir. Geçmişi çok eskiye uzanan köklü Alman üniversiteleri her yıl binlerce yabancı öğrenciyi ağırlamaktadır.
 
Almanya’da yükseköğretim, üniversiteler ve yüksekokullar şeklinde örgütlenmiştir. Sanat, müzik ve film yüksekokulları üniversite statüsündedir. Bilimsel veya sosyal alanlarda faaliyet gösteren ileri teknik yüksekokullar ise daha çok pratik eğitime odaklanırlar. Ancak doktora seviyesinde eğitim sadece üniversiteler tarafından verilmektedir. 
 
Alman üniversiteleri, sağlam teorik eğitimleriyle ünlü olmakla birlikte pratik eğitime de büyük önem verilmektedir. Bazı üniversiteler tıp, teknik, eğitim gibi belirli alanlarda uzmanlaşmışlardır. Üniversiteler fonlama açısından özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri diye ayrılırlar, devlet üniversiteleri tamamen devlet tarafından fonlandıkları için ücretsizdirler. Yabancı öğrenciler için de harç ücreti yoktur. Almanya’daki öğrencilerin sadece %5,5’i özel üniversitelerde eğitim almaktadır. 
 
Almanya’da devlet tarafından akredite edilmiş 427 civarında üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde toplamda yaklaşık 18.000 akademik derece programı sunulmakta olup İngilizce veya Almanca eğitim almak mümkündür. Almanya’da İngilizce müfredatlı program sayısı giderek artmaktadır.
 

whatsapp
tel_icon_yazili