Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi1991'de Azerbaycan Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi adını alan okulun temelleri, 1923'de kurulan Bakü Tiyatro Okulu ile atılmıştır. Tiyatro ve Sahne Sanatları, Prodüktörlük ve Aktörlük eğitimlerinin çok talep görmesi ile zamanla önce yüksekokul, enstitü ve üniversite haline dönüşen Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Azerbaycan’ın en köklü ve prestijli okullarından bir tanesidir. 7 lisans, 1 hazırlık ve 1 yüksek lisans fakültelerinin bulunduğu üniversitenin toplam bölüm sayısı 34’tür.
 
Sanat, sosyal, teknoloji, kültür, teknik anlamında tüm öğrencilerine geniş imkanlar sunmak için çalışmalarını sürdüren üniversitede; kablosuz internet alanları, kütüphane ve etüt merkezleri, bilgisayar merkezleri ve laboratuvarlar, açık ve kapalı yüzme havuzları, bireysel çalışma alanları, çeşitli açık ve kapalı spor kompleksleri, televizyon ve radyo kanalı, matbaa ve baskı merkezi, sinema salonları, sinema ve televizyon setleri gibi imkanlar mevcuttur. Yabancı dil laboratuarları, lojman, sağlık merkezi, kantin, banka, öğrenci kulüpleri, market ve otel gibi imkanların da bulunduğu üniversite, eğitim kalitesiyle olduğu kadar sosyokültürel açıdan da Avrupa standartlarındadır. 
Azerbaycan’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Azerbaycan’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye çok fazla değişebilir.
Azerbaycan’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için toplamda 12 yıllık eğitim görmüş olmak gerekir. Bazı üniversiteler adayların baraj puanı almış olmalarını şart koşmaktadır. Ancak çoğu üniversite için lise mezunu olmak yeterlidir.
Azerbaycan’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 450$ ila 550$ arasında değişim göstermektedir.
Azerbaycan’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Azerbaycan’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Azerice olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerindeki çok nadir bazı bölümlerde İngilizce ve Türkçe de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Azerbaycan’da Lisans tamamlama imkanı maalesef bulunmamaktadır.
Uçak yoluyla veya karayoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Okul başvuruları genellikle Eylül ayının ilk 2 haftasında gerçekleşmektedir.
Azerbaycan’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir.
Azerbaycan’da şehir içi ulaşım minibüs, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi fiyatları ülkemize göre biraz pahalı olsa da zor durumda kalındığında akılda bulunması gereken bir seçenektir ve ülkede genelde taksimetre bulunmadığından araca binildiğinde gidilecek yer için pazarlık yapılması gerekir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Mobil iletişim Azerbaycan’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise Yapı Kredi ve Ziraat Bankası aracılığıyla para göndermek mümkündür.
Azerbaycan’daki çoğu üniversitenin YÖK tanınırlığı bulunmaktadır. Ancak denklik, bireysel olarak alınabilen bir belgedir.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili