Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi1920 yılında Bakü şehrinde eğitim vermeye başlayan Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, bilimsel araştırmayı destekleyen tavrı ve yüksek kalitedeki eğitimiyle günümüzde Azerbaycan'da petrol mühendisliği seçimlerinde dünyanın birçok ülkesindeki öğrencinin ilk tercihi olmayı başarmıştır. 
 
Üniversite 1920 yılında Bakü Politeknik Enstitüsü olarak kurulmuş, bu eğitim merkezi sonraları Azerbaycan Politeknik Enstitüsü (1923-1930), Azerbaycan Petrol Enstitüsü (1930-1934), Azerbaycan İndustrial (Sanayi) Enstitüsü (1934-1959), Azerbaycan Petrol ve Kimya Enstitüsü (1959-1991), Azerbaycan Sanayi Üniversitesi (1991-1992) ve Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi (1992 yılından) adları altında  petrol-gaz ve diğer sanayi alanları için yüksek nitelikli mühendisler yetiştirmiştir. Mühendislik eğitiminin yanı sıra bilimsel pedagojik bölümleri de bulunmaktadır. Toplam 6 fakültede pekçok bölümde eğitim verilmektedir.
 
Okulda öğrencilerin eğitim içinde ve dışında entelektüel olarak bakış açılarını değiştirip geliştiren sosyal çalışmalar da yapılmaktadır.
 
Azerbaijan State Petrol Academy ismiyle UNESCO onayı almayı başaran ve INCORVUZ statüsü kazanan üniversite, bunun dışında Avrupa Üniversiteler Birliğinin de aktif bir üyesidir. Petrol kaynaklarının öneminin daha da arttığı günümüzde yabancı firmalar ve ülke temsilcilikleri ile yaptığı işbirlikleri sayesinde üst düzey uzmanlar yetiştiren Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, Rusça ve Azerice eğitim vermektedir. Azerbaycan Neft Üniversitesi öğrencileri yurt imkanlarından da yararlanabilmektedir.
 
Azerbaycan’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Azerbaycan’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye çok fazla değişebilir.
Azerbaycan’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için toplamda 12 yıllık eğitim görmüş olmak gerekir. Bazı üniversiteler adayların baraj puanı almış olmalarını şart koşmaktadır. Ancak çoğu üniversite için lise mezunu olmak yeterlidir.
Azerbaycan’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 450$ ila 550$ arasında değişim göstermektedir.
Azerbaycan’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Azerbaycan’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Azerice olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerindeki çok nadir bazı bölümlerde İngilizce ve Türkçe de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Azerbaycan’da Lisans tamamlama imkanı maalesef bulunmamaktadır.
Uçak yoluyla veya karayoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Okul başvuruları genellikle Eylül ayının ilk 2 haftasında gerçekleşmektedir.
Azerbaycan’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir.
Azerbaycan’da şehir içi ulaşım minibüs, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi fiyatları ülkemize göre biraz pahalı olsa da zor durumda kalındığında akılda bulunması gereken bir seçenektir ve ülkede genelde taksimetre bulunmadığından araca binildiğinde gidilecek yer için pazarlık yapılması gerekir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Mobil iletişim Azerbaycan’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise Yapı Kredi ve Ziraat Bankası aracılığıyla para göndermek mümkündür.
Azerbaycan’daki çoğu üniversitenin YÖK tanınırlığı bulunmaktadır. Ancak denklik, bireysel olarak alınabilen bir belgedir.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili