Bakü Devlet ÜniversitesiBAKÜ DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Azerbaycan ‘ın en eski ve saygın Üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi  1919 yılında kurulmuştur. 1930’da Sovyet yöneticiler tarafından “yeniden yapılandırma” adı altında kapatılmış ve okulun yerine de Ali Eğitim Enstitüsü kurulmuştur. 1934 yılında Azerbaycan genelinde eğitim düzeyinin azaldığını gören Sovyetler Birliği yönetimi, Azerbaycanda okumak isteyenlerin sayısını yeniden arttırmak amacıyla Bakü Devlet Üniversitesi’ni yeniden açmıştır. Eğitim vermeye 2 fakülte ile başlayan Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 17 fakülteye sahip büyük bir eğitim kurumu olmuştur. 

Bakü Devlet Üniversitesinde ; lisans programları, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. Lisans programından sonra öğrenciler 2 yıllık yüksek lisans ve sonrasında da 3 yıllık doktora programlarına devam etme fırsatına sahiptir.

Bakü Devet Üniversitesi çift dalda eğitim alma seçeneği de sunmaktadır. Türk öğrencilerin çok ilgi gösterdikleri üniversitenin 1500 yabancı öğrencisi bulunmaktadır.

46 farklı ülkeden, farklı üniversiteler ile işbirliği içerisinde olan Bakü Devlet Üniversitesi, bu işbirlikleri ile de uluslararası arenada varlığını kanıtlamanın basamaklarını adım adım ilerletmektedir. Moscow State University (Moscow), Tbilisi State University (Gürcistan), Rotterdam Erasmus University (Hollanda), Genoa University (İtalya), Uppsala University (İsveç), Warsaw University (Polonya), Bilkent University (Türkiye), Ortadoğu Technical University (Türkiye) , Cairo University (Mısır) bu üniversitelerden birkaç tanesidir.

Bakü Devlet Üniversitesi, eğitim programlarını Azerice ve Rusça olarak uygulamaktadır. 

Dünya sıralamasında ilk binde yer alan üniversite ÖSS kılavuzunda yer almakta , YÖK tarafından tanınmaktadır ve bir denklik problemi bulunmamaktadır.

Azerbaycan’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Azerbaycan’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye çok fazla değişebilir.
Azerbaycan’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için toplamda 12 yıllık eğitim görmüş olmak gerekir. Bazı üniversiteler adayların baraj puanı almış olmalarını şart koşmaktadır. Ancak çoğu üniversite için lise mezunu olmak yeterlidir.
Azerbaycan’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 450$ ila 550$ arasında değişim göstermektedir.
Azerbaycan’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Azerbaycan’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Azerice olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerindeki çok nadir bazı bölümlerde İngilizce ve Türkçe de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Azerbaycan’da Lisans tamamlama imkanı maalesef bulunmamaktadır.
Uçak yoluyla veya karayoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Okul başvuruları genellikle Eylül ayının ilk 2 haftasında gerçekleşmektedir.
Azerbaycan’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir.
Azerbaycan’da şehir içi ulaşım minibüs, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi fiyatları ülkemize göre biraz pahalı olsa da zor durumda kalındığında akılda bulunması gereken bir seçenektir ve ülkede genelde taksimetre bulunmadığından araca binildiğinde gidilecek yer için pazarlık yapılması gerekir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Mobil iletişim Azerbaycan’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise Yapı Kredi ve Ziraat Bankası aracılığıyla para göndermek mümkündür.
Azerbaycan’daki çoğu üniversitenin YÖK tanınırlığı bulunmaktadır. Ancak denklik, bireysel olarak alınabilen bir belgedir.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili