Bitola Manastır ÜniversitesiSt. Kliment Ohridski Üniversitesi ( Manastır Üniversitesi )

Makedonya’nın ikinci büyük devlet üniversitesi olan St.Kliment Ohridski Üniversitesi UKLO kısaltması ile bilinir. Ana binası Güney batı Makedonya’da bulunan tarihi Bitola MANASTIR şehrinde olup, bölgedeki yüksek eğitim alanındaki en önemli kurumlardan bir tanesidir.10 fakülte, 11 meslek yüksek okulu ile. 51'den fazla lisans çalışma programları ve 41 lisansüstü eğitim programı ile yüksek eğitim birimine hizmet vermektedir.Üniversite, yüksek eğitim ve bilimsel birim olarak Manastır, Pirlepe, Ohri, Üsküp, Kichevo, Köprülü gibi dağınık birçok şehirde fakülteleri bulunmaktadır:Manastır Üniversitesi, yüksek öğretimde eğitim için Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) dayanan kurallara göre akademik ve profesyonel eğitim programları düzenlemektedir..Makedonca ağırlıklı, ek ders İngilizce ile kaliteli eğitim fırsatı sunuyor. Uluslararası geçerliliğe sahip Avrupa eğitimi ! Hazırlık Okulu’nda deneyimli yerli eğitmenlerin eşliğinde, yoğun bir dil programı uygulanıyor. Programı başarıyla geçen öğrenciler üniversitenin Dil Yeterlilik diplomasını da almaya hak kazanıyor.

 

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
İkokul Öğretmenliği Makedonca 4 Yıl 1000 €
Gümrük ve Nakliye Makedonca 4 Yıl 1000 €
Sigortacılık Makedonca 4 Yıl 1000 €
Gastronomi, Beslenme ve Diyetetik Makedonca 4 Yıl 1000 €
Fizyoterapi Makedonca 3 Yıl 1000 €
Tıbbi Laboratuar Teknikeri Makedonca 3 Yıl 1000 €
Mekatronik Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 1000 €
Hemşirelik Makedonca 3 Yıl 1000 €
Kriminoloji Makedonca 4 Yıl 1000 €
Ulaşım Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 1000 €
Makine Mühendisliği Makedonca 4 Yıl 1000 €
Uluslar arası Ekonomi ve İşletme, Makedonca 4 Yıl 1000 €
Bilgisayar Mühendisliği Makedonca 4 Yıl 1000 €
Yazılım Mühendisliği Makedonca 4 Yıl 1000 €
Pazarlama Yönetimi Makedonca 4 Yıl 1000 €
Tarım Makedonca 4 Yıl 1000 €
Turizm Makedonca 4 Yıl 1000 €
İngiliz Dili ve Edebiyatı Makedonca 4 Yıl 1000 €
Radyoloji Teknikerliği Makedonca 3 Yıl 1000 €
Muhasebe, Finans ve Denetim Makedonca 4 Yıl 1000 €
Yaz Okulu Ohrid kentinde yapılacak. Ohrid sadece Makedonya’nın değil, tüm Balkanların da gözde bir turizm merkezidir. Hem İngilizce’nizi geliştirecek, hem de yaz boyu düzenlenen festivaller ve aktivitelerle eğlenceli bir yaz geçireceksiniz.
SGK kaydı olanlar ya da ebeveynlerinden ötürü SGK hizmetlerinden yararlanan öğrencilerimizin ilgili kurumdan belgelerini almaları durumunda ekstra bir Sağlık Sigortası yaptırmalarına gerek yoktur.
Yaz okulları için yaş aralığı minimum 12, maksimum 16’dır.
Yurt dışında eğitim almanızın temel sebebi budur. Sizinle aynı dile sahip olmayan insanlarla İngilizce konuşmak her şeyden önce bir zorunluluktur. Bu sebepten ötürü ülkeye döndüğünüzde konuşma pratiğinizdeki ilerlemeyi siz de fark edeceksiniz.
Evet. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi danışmanlarınızdan alabilirsiniz.
Dersler ortalama 45 dakika sürmektedir.
Yılın hemen her dönemi aylık periyotlarda gruplarımız kurslarımızda eğitim almaktadırlar. Ayrıntılı bilgi için detaylı kurs tarihlerine göz atabilirsiniz.
Sınıflar 8 – 12 kişiden oluşmaktadır.
Kurslarımız 4 haftadan başlamaktadır. Üst sınır olmamakla birlikte bunu hedefleriniz doğrultusunda eğitim danışmanlarımızla birlikte belirleyebilirsiniz.
Tüm öğretmenlerimiz alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Kurslarımız, Amerikan Üniversitesi ile birlikte Toefl Test Center’da görev almakta olan uzman eğitmenler tarafından verilmektedir.
TOEFL Hazırlık Kursları’nı alarak TOEFL sınavına hazırlanabilirsiniz.
Geldiğinizde seviye tespit sınavına gireceksiniz. Gelmeden önce online sınavımızla seviyeniz hakkında bir fikir sağlayabilirsiniz.
Kurslarımızı tamamlayan her öğrenci “Katılım Sertifikası” alacaktır. “Başarı Sertifikası” ise her öğrencinin başarı seviyesine göre ayrı ayrı düzenlenecektir.
Makedonya İngilizce Eğitimi ile ilgili alt yapı çalışmasını tamamlamış, halkının önemli bir kısmının İngilizce anlayabildiği – konuşabildiği, bu durumun gençler nüfus arasında son yıllarda çok daha yaygın olduğu bir ülkedir. Yetişmiş eğitimci kadrosu ile, ülkemize dost ve kardeş bir coğrafya’da üstelik muadil kurslara nazaran çok daha uygun fiyatlara öğrenim görebilirsiniz. Ayrıca tüm kurslarımız Makedonya’nın TOEFL sınavlarının da merkezi olan Amerikan Üniversitesi bünyesinde düzenlenmektedir. Her bir öğrencimiz üniversitede dil kursu almanın ayrıcalığını yaşamaktadır.
3 aydan uzun süren kurslarda tatil olabilmektedir. Tatiliniz, kursunuza, seviyenize ve kurs başlangıç tarihinize göre değişiklik gösterebilir. Ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
İngilizce seviyeniz başlarda eğitmenlerinizle konuşabilecek kadar ileri seviyede olmayabilir. Bu durumda size yardımcı olabilecek Draft Eğitim danışmanınız yanı başınızda olacak. Ancak yine de bizim tavsiyemiz her ne koşulda olursa olsun kendi eğitmeninizle iletişim kurmaya çalışmanız yönündedir.
Tüm Draft Eğitim dil okulları Makedonya Devleti tarafından tanınmakta, hatta desteklenmektedir. Genel İngilizce, İş İngilizcesi ve Toefl Hazırlık Kursları American University – Skopje’de Yaz Okulu ise Ohrid Language Center’da Makedonya Cumhuriyeti tarafından görevlendirilen deneyimli İngilizce Eğitmenleri tarafından verilmektedir.
1 ders saati 45 dakika olarak belirlenmiştir. Genelde kurslar haftada 20 saat üzerinden düzenlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için sitemizden “kurs detayları” bölümünü inceleyebilirsiniz.
Derslerde işlenecek konularla ilgili materyallerin önemli bir kısmı eğitmen tarafından tedarik edilerek ücretsiz olarak öğrencilere verilecektir. Bunun dışında orjinal ders kitaplarının fotokopilerine rahatlıkla ulaşabilir ya da kitabı Amerikan Üniversitesi kütüphanesinden ödünç alabilir, ya da internet aracılığıyla satın alabilirsiniz.
3 aya kadar düzenlenen kurslarda vize gerekmemektedir. 3 aydan sonraki kurslar için oturum vizesi başvurusu kurumumuz tarafından Ankara’daki Makedonya Büyükelçiliği’ne yapılacaktır. Bu hizmet Draft Eğitim tarafından öğrencilerine ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili