DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
2021 QS Dünya Üniversite Sıralamaları'nda Yer Alan Okullarda Sınavsız Eğitim Şansı!

Dünyanın en kaliteli üniversiteleri her sene yeniden belirlenir. Genellikle üniversiteler bir sıralamaya tabi tutulurlar. Bu sıralamalar yaratılırken ele alınan farklı kriterler vardır. Örneğin bazı listeler akademik kadro kalitesi üzerinden oluşturulurken, bazıları da üniversitelerin sunduğu öğrenci deneyimlerini baz alır. 

QS Dünya Üniversite Sıralamaları

Quacquarelli Symonds (QS) şirketinin her sene gerçekleştirdiği Dünya Üniversite Sıralamaları da bu büyük değerlendirme organizasyonlarından biridir. En kaliteli yurt dışı kurumları, bu listenin içinde yer alır. 

QS Dünya Üniversite Sıralamaları’nda farklı ağırlık derecelerinde baz alınan farklı kriterler vardır. Bu kurum üniversitelerin kalitesini öncelikle akran denetimi kıstasına göre belirler. Akran denetimi; bir yazarın akademik çalışmasını, denetlenmesi amacıyla kendisi gibi uzman olan başka kişilere sunması sürecidir. Bu denetimin hakkıyla yapılabilmesi için de bu uzman kişilerin varlığı gerekir. Yani bir üniversitedeki kalifiye akademik kadronun varlığı demektir bu. QS Sıralaması’nda bu kıstas, sıralama sonucuna %40 oranında etki yapmaktadır. 

Bu önemli ve detaylı değişkenle birlikte QS Dünya Sıralaması, üniversiteleri şu kıstaslar içinde değerlendirir ve listeler:

Akran Denetimi: %40
Fakülte/öğrenci Oranı: %20
Her fakülte için atıf alan akademik alıntı sayısı: %20
Mezunların şöhreti: %10
Uluslararası öğrenci oranı: %5
Uluslararası öğretim görevlileri oranı: %5

Bu Yıl Kimler Var?

2021 QS Dünya Üniversite Sıralamaları’nda, yukarıda anlattığımız yöntem ve kıstaslara dayanarak, dünya çapında en kaliteli yüksek eğitim kurumları sıralanmıştır. İlk 50 bazında konuşacak olursak, bu seneki ağırlığın Amerika, Avustralya ve Kanada’da olduğunu söyleyebiliriz. Listede birinci sırayı, zaten pek meşhur Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, kısa adıyla MIT alıyor. Ardından yine ABD üniversitelerinden olan Stanford ve Harvard üniversiteleri geliyor. 

Beşliyi tamamlayan üniversiteler ise California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) ve İngiltere’deki Oxford Üniversitesi. Listede yer alan ve dikkat çeken üniversiteler ise şunlar:

-Singapur Ulusal Üniversitesi (Singapur)
-Hong Kong Üniversitesi (Çin)
-Münih Teknik Üniversitesi (Almanya)
-McGill Üniversitesi (Kanada) 
-Malay Üniversitesi (Malezya)
-Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi (Meksika)
-Ural Federal Üniversitesi (Rusya)

Ural Federal Üniversitesi Hakkında

2021 QS Dünya Üniversite Sıralamasında 331. sırada yer alan Ural Federal Üniversitesi (UrFU)  Rusya'daki en büyük ve önde gelen yüksek öğretim kurumlarından biridir. Sınavsız eğitimi ile dikkat çeken okul, araştırma ve öğretimin karmaşık ve sürdürülebilir gelişimine kendini adamış Avrasya'nın kalbinde birinci sınıf bir üniversitedir. Üniversite bünyesinde yer alan 164 modern araştırma ve geliştirme laboratuvarında ve 72 araştırma merkezinde uluslararası çalışmalar yürütülmektedir. Bu saygın kurum aynı zamanda, tüm dünyada 500'den fazla ortağı olan uluslararası işbirliğine açıktır ve BRICS Network Üniversitesi, SCO Network Üniversitesi, CIS Üniversitesi, UArctic, Silk Road Üniversiteleri Ağı gibi girişimlerin aktif bir katılımcısıdır.

Siz de dünyanın en kaliteli okullarında sınavsız eğitim alabilir ve geleceğinizi en doğru şekilde planlayabilirsiniz! Draft Eğitim'in alanında uzman eğitim danışmanları ile görüşebilir ve yurt dışı eğitimi için ihtiyacınız olan her şeye sahip olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız