DRAFT BLOG

Tüm Almanya İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Almanya'da Burslu Okumak Nasıl Mümkün?

Almanya’da yurtdışı eğitimi almak isteyen pek çok öğrencinin aklına takılan durumlardan biri, hiç kuşkusuz “Almanya’da okurken çalışmak mümkün mü?” sorusudur.

Avrupa’nın sanayi devi olan ve endüstri alanındaki gelişmişliğiyle tanınan Almanya aynı zamanda kıtanın en köklü ve en iyi üniversitelerine de ev sahipliği yaptığından dolayı sayısız öğrencinin yurtdışı eğitimi hayali kurduğu bir ülkedir. Sınavsız eğitim sistemi, harç engelinin bulunmadığı yüksek öğrenim kurumları ve adını dünyaya duyurmuş kalitedeki üniversiteleriyle Almanya, Euro bölgesinin kalbinde olduğundan dolayı ülkede eğitim alacak öğrencilerin zaman zaman ekonomik anlamda gözünü korkutmaktadır.

Ancak bu göz korkutma çoğunlukla temelsizdir çünkü Alman eğitim kurumları bünyesinde öğrenim görme imkanına kavuşmuş pek çok öğrenciye cömert burslar vermektedirler. Spor, yetenek ve akademik başarı alanlarında sık sık burs veren Alman üniversiteleri kur farkı nedeniyle endişeye kapılan öğrencileri rahatlatan eğitim kurumlarıdır.

Ayrıca Almanya’nın size vereceği öğrenci vizesi sayesinde haftada 20 saati ve yılda 120 iş gününü aşmamak kaydıyla okurken çalışabilirsiniz de. Ancak bunun için Almanya’da uluslararası öğrenciler için belirlenen yasal çalışma sınırlarına uymanız çok önemlidir. Almanya’da öğrenci vizesiyle elde edeceğiniz çalışma hakkıyla vergiye tabi olmadan elde edeceğiniz gelirin üst sınırı aylık 450 Euro civarındadır ki bu Almanya’daki bir öğrencinin ihtiyaçlarını karşılaması için gayet makul bir rakamdır.

Almanya’daki öğrencilerin %68’i okurken çalışarak kendilerini finanse etmektedirler. Saat üzeri çalışıldığı takdirde öğrencilerin saat ücreti 10-14 Euro arasında olmaktadır. Eğer anlaşmalı olarak çalışılıyorsa haftalık 20 saat iş için ayda 800-1000 Euro arasında maaş verilmektedir ki bu rakam sayesinde Almanya’daki eğitim hayatınız fevkalade geçebilir. Almanya’da çalışan öğrenciler gelecekteki iş pratiklerine destek olabilmek adına çoğunlukla bölümleriyle ilgili bir alanda veya bir firmada çalışmaktadırlar. Almanya’da eğitim görürken çalışan bir öğrenci bu sayede bir firmada bir mühendis gibi çalışabilir ancak çalışma saatleri görece daha az olup ücretler de bundan dolayı daha azdır. Almancası yeterli olmayan veya yeteneklerini henüz kendi bölümüyle alakalı bir alanda kullanamayan öğrenciler ise temizlik işleri, bulaşık, taşıma, fast-food ve komilik gibi alanlarda saati 6 ila 9 Euro arası çalışma fırsatı bulabilmektedirler. 

Almanya’da eğitim gören öğrencilere verilebilecek önemli tavsiyelerden birisi öğrenciliğin ilk yılında part-time olarak garsonluk, komilik ve çocuk bakıcılığı gibi işlerde çalışmalarıdır. Çünkü okudukları bölümle alakalı bir işte çalışmak için ilk sene yeterli bir deneyime sahip olmayacaklardır. Öğrenciliklerinin ikinci, üçüncü veya dördüncü yıllarında ise öğrenciler bölümleriyle alakalı bir işte çalışabilirler, teknik bir bölüm okuyorlarsa Alman sanayisindeki birçok şirkette part-time sorumluluk alabilirler.

Eğer bir öğrenci olarak Almanya’daki hayatınızda iş arıyorsanız başvuracağınız en mantıklı yolların arasında üniversite ilan panoları, üniversite kariyer merkezleri ve gazetelerdeki sarı sayfa ilanlarıyla birlikte internetteki kariyer siteleridir. 

Almanya’da üniversite okumak ve yurtdışındaki üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi almak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız