DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Almanya'da Hangi Üniversitede Eğitim Alınmalı?

Yurt dışında üniversite eğitimi denince akla ilk gelen ülkelerden biri hiç kuşkusuz Almanya'dır. Almanya, yurt dışında üniversite eğitimi konusunda yaptığı reformlarla bilinen güçlü bir ülkedir. Almanca dilinin de ev sahibi olan ülke, özellikle teknik eğitim veren okulları ile dikkat çekmektedir. Peki Almanya'da hangi üniversitede eğitim alınmalı?

1810 yılında kurulan Berlin Humboldt Üniversitesi, Almanya’nın en köklü üniversitelerinden biridir. 2010 yılında 200. yılını kutlamış, düzenlenen törenlerde Humboldt’un kurucu ilkeleri olan bilim, araştırma ve eğitim anlayışı Berlin’de bir kez daha vurgulanmıştır. Berlin Humboldt Üniversitesi, tarihi boyunca pek çok ciddi değişikliğe uğramıştır. Bunların en sonuncusu, 1989’da Doğu Almanya’da yaşanan Barışçıl Devrim sürecinde yaşanmıştır. Bu değişimin sonucunda hem Doğu hem de Batı Almanya’dan ve yurt dışından pek çok profesör Humboldt Üniversitesi’nde görev yapmaya başlamıştır.

Ödüllerle Belin Humboldt
Berlin Humboldt Üniversitesi, Haziran 2012’de 11 diğer Alman üniversitesi ile birlikte Mükemmeliyet Ödülü’ne layık görülmüştür. Alman Federal Hükümeti tarafından verilen bu ödül, özellikle “Sorgulayan Zihinleri Yetiştirmek: Bireysellik, Açıklık, Rehberlik” adlı gelecek konsepti için verilmiştir. BHÜ, aynı zamanda en iyi 10 Alman üniversitesi arasında gösterilmektedir. Almanya'nın ve hatta Avrupa'nın önde gelen kurumlarından biri olan Berlin Humboldt Üniversitesi, başka bir çok başarıya da imza atmıştır. Mezunları arasında 29 Nobel Ödülü sahibi bilim insanı bulunmaktadır. Alman ekonomisinde üst düzey yöneticilerin yaptığı bir sıralamada Humboldt Üniversitesi, 2019 yılında 53. sırada yer aldı. Üniversite aynı zamanda, 2020 İngiliz QS Dünya Üniversite Sıralaması Listesi'nde dünyanın en kaliteli ilk 1000 üniversite arasında 120. sırada kendine yer bulmuştur. British Times Yüksek Eğitim Dünya Üniversite Sıralaması 2019 verilerine göre ise Humboldt Üniversitesi, dünyanın en iyi 67. ve Almanya'nın en iyi 4. üniversitesi olarak kayıtlarına geçirmiştir.

Berlin Humboldt Üniversitesi'nde 2018 itibariyle yaklaşık 33.000 öğrenci eğitim görmekte olup bunların 5.000 civarı yabancı ülkelerden gelmektedir. Eğitim, 9 fakülte bünyesinde verilmektedir. Bu fakültelerde toplamda 424 profesör, 2012 öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi faaliyet göstermektedir.

Almanya'daki üniversiteler hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız