DRAFT BLOG

Almanya'da Üniversite Okumak Pahalı mı?

Almanya’da üniversite okumak pek çok gencin hayali. Akıllıca planlanmış şehirleri, zengin sosyal ve kültürel yaşantısı, dünya standartlarının üzerindeki üniversiteleriyle öğrenciler için oldukça cezbedici bir ülke. Ama Avrupa’nın kalbindeki bu büyük ülkede eğitim görmek bazılarının gözünü korkutabilir. Belki başarı açısından değil ama ekonomik açıdan... Almanya’da üniversite hayatı ekonomik olarak neye benzer diye merak ediyorsanız, bu önemli soruya yanıt olarak, elimizdeki verileri kısaca sizlere sunmak istiyoruz.

Ulaşım şartları 

Alman şehirleri düzenlidir ve saat gibi işleyen toplu taşıma ağlarıyla sarılmıştır. Ulaşım ağı, ülkenin her noktasına toplu taşımayla rahat bir şekilde seyahat gerçekleştirebileceğiniz şekilde düzenlenmiştir. Bilet tarifeleri; kısa mesafe bileti, tek yönlü bilet, 1 günlük bilet ve 7 günlük bilet şeklindedir. Tek bir biniş için toplu taşımaya vereceğiniz en yüksek meblağ yaklaşık 3 eurodur. Metro ulaşımının yanı sıra ülkede en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüstür. Ayrıca Alman şehirlerinde bisiklet kullanımı yaygındır ve bisiklet yolları çoğu şehrin ulaşım ağının içindedir. 

Yeme, içme ve yaşam

60’lı yıllarda ülkemiz vermeye başladığı işçi göçüyle (başka pek çok ülke gibi), günümüzdeki Almanya’nın sosyo-kültürel yapısının belirlenmesinde büyük rol oynadı. Dolayısıyla Almanya’da istemediğiniz kadar Türk lokantası bulabilecek ve kendinizi daha çok evinizde hissedeceksiniz. Tabii seçenekleriniz yalnızca Türk lokantalarıyla son bulmuyor, zira Almanya Avrupa’nın en kültürel çeşitliliğe sahip ülkelerinden biri... Maddi açıdan ortalama bir restoranda yapacağınız ortalama harcama 10.00 euro düzeylerinde seyrediyor. Market alışverişleriniz de bir günlük öğün için yaklaşık 7.00, 8.00 euro civarında.

Konaklama için dikkat edilecekler

Almanya’da çok fazla yabancı öğrenci var ve dolayısıyla konaklama talebi de bir hayli fazla. Bunun bir zorluk yaratabildiğini teslim etmekle birlikte, ele alınacak bazı kolaylaştırıcı faktörler de var. Mesela şehir merkezlerinden nispeten daha uzakta olan apartların, hostellerin kira maliyetleri azalmaktadır. Eğer bütçenizi biraz düzenleyebilirseniz konaklama maliyetlerinizi de rahatlıkla yönetebilirsiniz. Eklemek lazım ki ayrıca Almanya, okurken Schengen olanaklarından yararlanabileceğiniz bir üniversite olduğu için bir yandan yarı zamanlı çalışıp para kazanabilirsiniz. 

Almanya’da yurt dışı eğitimine dair başka detaylar ve her türden sorularınız için uzman eğitim danışmanlarımıza ulaşın. Online iletişim formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız