DRAFT BLOG

Tüm Almanya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Almanya'da Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Almanya, teknolojiden sanata, işletmeden sosyal bilimlere kadar pek çok alanda öncü çalışmalara imza atan pek çok eğitim kurumu, araştırma merkezi, akademisyen ve çalışmalara ev sahipliği yapan dünyanın gözde ülkelerinden biridir. Tüm dünyadan adayların eğitim için tercih ettiği Almanya’daki üniversitelere, her yıl binlerce öğrenci yüksek lisans programı için kayıt yaptırmaktadır.

Meslek hayatımızda ve akademik kariyerimizde oldukça önemli bir rol oynayan yüksek lisans eğitimi Türkiye’de de son yıllarda gittikçe yaygınlaşarak neredeyse bir gereklilik haline gelmiştir. Almanya’da iyi bir üniversiteden alacağınız yüksek lisans diploması iş başvurularınızda sizi rakiplerinizden oldukça ileriye taşıyacak olup aynı zamanda Avrupa’daki iş olanaklarının da kapısını açacaktır.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Almanya’da yüksek lisans eğitimi almanız için gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle üniversiteden üniversiteye çok küçük farklılık gösterebilse de diploma notunuzun en az 2.5 olması gerekmektedir ancak bu koşulu sağlayıp sağlamadığınızı hesaplarken, Almanların not sistemi bizimkinin tam tersi olduğunu aklınızda bulundurmanız önemlidir. Örneğin; Türk not sisteminde 4 en yüksek puan olarak hesaplanırken Almanlarda 1 en yüksek puandır. 

Almanya’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız lisans mezunu olmanız, diplomanızın aslı ve elektronik fotokopisini ibraz etmeniz istenir. Bazı Alman üniversiteleri sizden referans mektubu talep eder, bu mektupları tercihen profesörlerinizden almanız iyi olacaktır. Dil yeterliliğinizi kanıtlamanız önemli bir gerekliliktir. DSH veya TestDaF gibi sınavlardan okulun istediği düzeyde bir puan almalısınız. Başvurunuzda istenen ve oldukça büyük önem verilen bir başka gerekli evrak ise motivasyon mektubunuzdur. Motivasyon mektubunuz kurula ithafen, yüksek lisans eğitimi için neden Almanya’yı, neden o okulu, neden o bölümü seçtiğinize ve eğitiminizi ileride nasıl kullanacağınız, eğitim süresini nasıl değerlendireceğinize dair açık ve net bir şekilde kendinizi ifade ettiğiniz mektuptur. Tüm bunlara ek olarak staj belgelerinizi başvuru dosyanıza eklemenizin olumlu bir etkisi olacağını da belirtelim. 

Almanya’da yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi okullar ve bölümler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İzmir, Ankara ve İstanbul’daki ofislerimizi ziyaret ederek Draft Yurtdışı Eğitim’in, her biri alanında uzman ve profesyonel olan deneyimli danışmanları ile birebir görüşebilirsiniz. Kariyerinizdeki bu önemli adımı atarken profesyonel yardım almak isterseniz, biz buradayız.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız