DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Almanya'nın Halk Tarafından Kurulan Üniversitesi:  Goethe Frankfurt Üniversitesi

Avrupa’da üniversite eğitimi almak isteyen pek çok öğrencinin hedefi Almanya’da okumak. Bu ülkenin teknik okulları başta olmak üzere üniversiteleri, dünyanın her yerinden başarılı olma arzusu taşıyan insanları bünyelerinde topluyorlar. Ayrıca Avrupa kültürü ve pek çok teknik terminoloji açısından da temel bir dil olan Almanca, pek tabii ki bu ülkenin resmi dili. Yurt dışında Almanca üniversite eğitimi almak bu açıdan da birçoklarına fayda sağlıyor.

Tarihte Almanya da, Fransa veya İngiltere gibi, sivil toplumun ilk deneyimlerini yaşadığı ülkelerden biri olmuştur. Eskiden kralların, soyluların yapabildiği pek çok şeyi halktan insanlar da yapabilmeye, onların sahip oldukları haklara sahip olmaya başlamışlardır. Kutsal metinlerini kendileri yorumlayabilmiş, öğrenme olanaklarını kendi istedikleri gibi geliştirmeye ve okullar açabilmeye başlamışlardır. Almanya’da, halkın kurduğu ilk üniversite bugün de büyük bir saygınlıkla anılmakta ve bilinmektedir. Bu kurumun adı Goethe Frankfurt Üniversitesi’dir.

Halkın İlk Üniversitesi

Johann Wolfgang Goethe Frankfurt Üniversitesi veya kısaca Frankfurt Üniversitesi, 1914 yılında Almanya’nın Hessen eyaletindeki Frankfurt kentinde kurulan bir üniversitedir. Üniversite kuruluş bakımından diğer üniversitelerden biraz farklıdır. Frankfurt’taki zengin ve aktif liberal halk tarafından kurulan üniversite bu nedenden dolayı halkın üniversitesi ünvanını almıştır.

Şimdiki adıyla Goethe Frankfurt Üniversitesi’nin kurulduğu zamanlar adı Frankfurt am Main Üniversitesi idi fakat 1932 yılında üniversitenin ismi Frankfurt’un da yerlisi olan ünlü şair, filozof ve yazar Johann Wolfgang von Goethe’nin anısına değiştirilmiş ve Goethe Frankfurt Üniversitesi yapılmıştır.  Şehrin içinde bulunan 4 ana kampüste eğitim veren üniversitenin 45.300 öğrencisi bulunmakta ve bu öğrencilerin 6.800’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 16 fakültede toplamda 170 farklı bölümde eğitim veren üniversitenin kadrosunda toplamda 1.491 öğretim üyesi ve 647 profesör görev almaktadır. Üniversitede görev almış profesörler ve eğitim görmüş öğrenciler arasında Theodor Adorno, Max Horkheimer, Jürgen Habermas ve Walter Benjamin gibi iyi tanınmış isimler de yer almaktadır.

Goethe Frankfurt Üniversitesi mezunlarının toplamda 19 Nobel ödülü ve 11 Leibniz ödülü  olmakla beraber üniversitenin uluslararası partnerlikleri çok güçlüdür ve toplamda 283 adet uluslararası partnerliği bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin toplamda 537 milyon euroluk fonu bulunmakta ve bu fonun yaklaşık %30’u dış kaynaklar tarafından karşılanmaktadır.

Bize Ulaşın

Yurt dışında eğitim almak ve Almanya’daki kaliteli yüksek öğretim kurumları gibi konulardaki sorularınız için uzman eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Bize ulaşmak için internet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurmanız yeterli.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız