DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Ara Dönemde Kayıt Yaptırabileceğiniz Yurtdışı Üniversiteleri

Dünyanın pek çok yerinde üniversitelerin akademik takvimleri sonbahar dönemiyle başlayarak bahar dönemiyle son bulan iki dönemden oluşur. Bu nedenle üniversitelerin kayıt dönemleri de genellikle yaz aylarına karşılık gelir. Örneğin, üniversite giriş sınavlarının yaz aylarında açıklandığı ülkemizde de durum böyledir: Öğrenci adayları sonbahar döneminin başlangıcına kadar kayıt işlemlerini tamamlayıp eğitimlerine başlamakla mükelleftir, bu dönemde kayıt yaptırmayanlar ise ilgili akademik dönem için haklarını kaybederler.

Ancak yurtdışı üniversiteleri, bu anlamda çeşitli seçenekler sunabilmektedir. Özellikle Avrupa’da faaliyet gösteren bazı üniversiteler, ara dönemde veya yarıyıl tatilinde öğrenci kabul ederek yurtdışında üniversite eğitimi alanlara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Zira ülkemizde istedikleri bölüme yerleşemeyenler, bu sayede bir yıl daha beklemek zorunda kalmadan, ara dönemde diledikleri bölüme kayıt yaptırarak eğitimlerine zaman kaybetmeden başlayabilirler. Üstelik bu okulların pek çoğu sınavsız kayıt almaktadır, yani sadece lise diplomanızla hayalinizi kurduğunuz bölümü okumanız mümkün!

Ara dönemde kayıt yaptırabileceğiniz yurtdışı üniversiteleri; Litvanya, Letonya ve Macaristan’da bulunur. 

Yarıyıl tatilinde öğrenci kabul eden üniversitelerden ilki, Litvanya’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Kaunas Teknoloji Üniversitesi’dir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında %2,7’lik dilimde bulunan KTÜ, vaka çalışmalarından teknoloji transferlerine uzanan çok çeşitli araştırmaları ve çok geniş bir yelpazedeki eğitim programlarıyla Baltık bölgesinin lider üniversitesidir. Kaunas Teknoloji Üniversitesi’ne 15 Ekim ile 10 Ocak tarihleri arasında kayıt yaptırabilirsiniz. Bahar dönemi eğitim başlangıç tarihi 1 Şubat’tır.

Litvanya’da ara dönemde kayıt alan bir diğer üniversite, Klaipeda Üniversitesi’dir. Klaipeda Üniversitesi’nde 60’tan fazla eğitim ve araştırma laboratuvarı, araştırma gemileri, botanik bahçesi, kusursuz akustiğe sahip bir konser salonu, tarihi Ekümenik Evanjelik Şapel, 500.000’den fazla belgeye ev sahipliği yapan büyük bir kütüphanenin yanı sıra son derece aktif ve hem doğa bilimleri hem de sosyal bilimler alanlarındaki çalışmaları destekleyen bir yayınevi bulunmaktadır. Klaipeda Üniversitesi’ne 30 Kasım’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Dersler 18 Şubat’ta başlamaktadır.

Yarıyıl tatilinde kayıt yaptırmayı düşünüyorsanız, Letonya üniversitelerini de tercih edebilirsiniz. Baltık bölgesinin şirin ülkesi Letonya, kaliteli üniversite eğitimiyle dünyaca ünlüdür. Başkent Riga’da bulunan Riga Teknik Üniversitesi ve Riga Stradins Üniversitesi, ara dönemde öğrenci kabul etmektedir. RTÜ, 1862’de kurulmuş olup Baltık bölgesinin en eski teknik üniversitesidir ve YÖK tarafından tanınan dünya sıralamalarına göre dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alır. Ayrıca, Baltık ülkelerinin en iyi 7. üniversitesi kabul edilmektedir. Riga Teknik Üniversitesi’ne 17 Aralık’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Dersler 28 Ocak’ta başlamaktadır. Riga Stradins Üniversitesi ise özellikle tıp ve eczacılıkla bağlantılı alanlar üzerine yoğunlaşan, çok kaliteli bir üniversitedir. Bunun yanı sıra halk sağlığı gibi sosyal bilimlerle bağlantılı alanlarda da eğitim vermektedir. Riga Stradins Üniversitesi, 1 Kasım’a kadar kayıt kabul etmekte olup eğitim dönemi 11 Şubat’ta başlar.

Son olarak, ara dönemde kayıt yaptırmayı düşünüyorsanız, Macaristan’da bulunan dünyaca ünlü Eötvös Lorand Üniversitesi’ni de değerlendirebilirsiniz. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 500’de yer alan ELÜ, başkent Budapeşte’de yer alır ve 1635’te kurulduğu günden bu yana eğitimine hiç ara vermeyen, çok köklü bir üniversitedir. Eötvös Lorand Üniversitesi’nin İngiliz Çalışmaları, Film Çalışmaları, Bilgisayar Bilimleri, Otonom Sistemler, Kimya ve Amerikan Çalışmaları bölümleri ara dönemde kayıt kabul etmekte olup son başvuru tarihi 1 Ocak’tır. Bahar dönemi 5 Şubat’ta başlamaktadır.

Ara dönemde kayıt yaptırabileceğiniz üniversiteler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili web sayfalarımızı veya blog yazılarımızı ziyaret edebilir, dilerseniz alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız ile irtibata geçerek merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz. Tecrübeli danışmanlarımız yurtdışı eğitimle ilgili tüm sorularınıza yanıt vermekten memnuniyet duyacaktır!

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız