DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Artan Döviz Kurlarından En Az Etkilenerek Yurtdışında Okumanın Yolları

Son haftalarda ani yükselişe geçen döviz kurlarıyla birlikte, yurtdışında eğitim almayı düşünen takipçilerimizin bazıları bu durumdan endişe duyduklarını fark ettik ve Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak bu endişeleri hafifletecek bazı noktaları sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Döviz kurlarının ani yükselişinin çeşitli açılardan dezavantaj yaratacağı ortadadır. Örneğin Türk Lirasının Euro ve Amerikan Doları karşısında değer kaybetmesi bazı üniversitelerin fiyatını ister istemez yükseltmektedir. Ancak uluslararası dinamikleri bir bütün halinde düşünüp zekice hareket ederseniz, bu dezavantajdan asgari seviyede etkilenebilir, hatta bir avantaja dahi dönüştürebilirsiniz! 

Artan döviz kurlarından en az etkilenerek yurtdışında üniversite okumanın üç yolu bulunur. Bunlardan birincisi, üniversite öğrencilerine çalışma izni veren ülkeleri tercih etmektir. Bu ülkelerin başında Polonya gelir. Kaliteli ve köklü üniversiteleriyle Polonya, özellikle son yıllarda ciddi yatırım yaptığı yurtdışı eğitim politikası doğrultusunda üniversite okuyan yabancı öğrencilere haftalık 20 saat çalışma izni tanımaktadır. Tatillerde ise toplamda 3 ay süreyle tam zamanlı çalışabilir, Euro kazanarak bütçenize destek olabilirsiniz! Bu konuda karşılamanız gereken tek kriter, bir yükseköğretim kurumunda tam zamanlı kaydınızın bulunmasıdır.

Döviz kurlarından en az etkilenerek üniversite okumanın ikinci yolu, Euro veya Sterlin gibi hızla yükselen para birimleri yerine kendi yerel para birimlerini kullanan ülkeleri tercih etmektir. Türk Lirası yerel para birimleri karşısında daha yavaş değer kaybettiği için kur yükselişinden daha iyi korunmuş olacaksınız. Örneğin, Avrupa’da okumak istiyorsanız Çekya ve Makedonya, Avrasya’da okumayı düşünüyorsanız Ukrayna, Azerbaycan ve Rusya bu anlamda çok iyi seçeneklerdir. Üstelik Türkçe üniversite seçenekleri Makedonya ve Azerbaycan’ı daha da cazip kılar!

Üçüncü ve son olarak, yaşam maliyetleri açısından daha uygun ülkelerde üniversite okumayı tercih edebilirsiniz. Bu açıdan Ukrayna ve Makedonya biçilmiş kaftandır. Ülkemizin alım gücüyle kıyaslandığında Ukrayna ve Makedonya’da çok uygun bütçelerle rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Bu ülkelerde bir üniversite öğrencisinin aylık ortalama yaşam maliyetleri, yeme-içme, konaklama, sosyal etkinlikler ve toplu taşıma dahil olmak üzere toplam 1000-1500 TL civarındadır. Üstelik iki ülkede de çok nitelikli ve kaliteli üniversiteler bulunur!

Yurtdışında eğitim ve yaşam hakkında merak ettikleriniz için web sitemizin ilgili sayfalarını ziyaret edebilir, tüm sorularınız için uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz. Tüm dinamiklere hâkim olan tecrübeli danışmanlarımız sorularınıza yanıt vermekten memnuniyet duyacaktır. Dilerseniz size uygun yurtdışı eğitim seçeneklerini birlikte değerlendirerek kariyer planınızı oluşturmak için Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizden randevu alabilirsiniz. Acele edin, geleceğinize geç kalmayın!

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız