DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Avrupa'da İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans Programları

İnşaat mühendisliği insanlığın en temel ihtiyaçlarından birisi olan barınma ihtiyacını karşıladığından dolayı mühendislik dalları arasında her zaman öne çıkmayı başarmıştır. Kuvvetli bir sayısal ve pratik zekaya sahip pek çok öğrencinin tercih ettiği bu bölüm iyi bir maddi gelire sahip kariyer imkanlarıyla sık sık gündeme gelmektedir ki bunun en önemli sebeplerinden birisi de inşaat piyasasının uluslararası ekonomide her zaman büyük bir önem teşkil etmesidir. Bu alanda alınacak kalifiye bir yüksek öğrenim veren okulların sayısı hayli fazladır.

İnşaat piyasasının son 10 yılda büyük bir önem kazandığı ülkelerden birisi olan Türkiye maalesef ki bu alanın uzmanlık branşlarında yeterlilik gösterememektedir. Bu sebepten dolayı da inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans yapmak isteyenlerin çoğu Türkiye’nin bu alandaki yetersizliği gereği yurtdışında yönelmektedir. İnşaat mühendisliğinde yapılacak bir yüksek lisansın bu alanda derinleşmek isteyen öğrenciler için gerekliliğinin uzun zamandır farkında olan Avrupa üniversiteleri bu sayede Türkiye’dekilere kıyasla çok daha ileri yüksek lisans programları sunmaktadırlar.

Söz konusu ileri yüksek lisans programlarının en iyi şekilde uygulandığı üniversiteler son yıllarda Avrupa’nın en önemli eğitim merkezlerinden birisi haline gelmiş Polonya’da bulunmaktadır. Öğrencilerine sağladığı yarı zamanlı çalışma imkanı gibi avantajlarla adından sık sık söz ettiren Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Varşova Teknoloji Üniversitesi iyi bir lisans programıyla beraber son derece kaliteli bir inşaat mühendisliği yüksek lisansı seçeneğini de öğrencilerine sunmaktadır. 1915 yılından bu yana üst düzey bir eğitimin verildiği Varşova Teknoloji Üniversitesi bünyesinde 19 adet fakülte ve 48 farklı alan bulundurmaktadır.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi de yurtdışında yapılacak kaliteli bir inşaat mühendisliği yüksek lisansının merkezidir. Avrupa’nın telekomünikasyon alanındaki devi Litvanya’da konumlanmış olan Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi, Baltık’ın en donanımlı akademik merkezlerinden birisi olan İnşaat Mühendisliği Araştırma Merkezi’ni bünyesinde barındırdığından dolayı inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için Avrupa’nın sunabileceği en iyi seçeneklerden birisidir. Diğer Avrupa ülkelere göre ekonomik açıdan daha uygun olan Litvanya’da yer alması son derece kalifiye bir eğitim sağlayan bu teknik üniversiteyi çekici kılan bir diğer etmendir. Ayrıca Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralaması’nın 2017’deki verilerine göre inşaat mühendisliği lisans ve yüksek lisans alanlarında Baltık ülkelerinde yer alan en iyi üniversite ünvanını elde etmiş ve dünya üzerindeki en iyi 1000 üniversite içine girmeye hak kazanmıştır. 

Bu prestijinden dolayı Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi, Avrupa’da inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen bakış açısı gelişkin ve kariyer odaklı öğrenciler için son derece kazançlı ve makul bir seçenektir.

Avrupa’da inşaat mühendisliği yüksek lisans programlarından birine kayıt yaptırmak ve daha detaylı bilgi almak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız