DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Avrupa'da Mimarlık Eğitimi Nerede Alınmalı?

Mimarlık biliminin kökeni, insanlık medeniyetlerinin kuruluşundadır. Çoğu ülkenin kendine has köklü bir mimarlık geleneği bulunmasına karşın bu önemli bilimin eğitim kalitesini koruyabilmek ayrı bir meseledir. Dolayısıyla uluslararası pek çok öğrencinin tercihi kendi ülkelerinde değil, yurt dışında mimarlık okumak oluyor. Özellikle de Avrupa’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler tercihini buradaki üniversitelerden yana yapıyor.

Avrupa’da mimarlık eğitimi veren pek çok iyi üniversite mevcut. İtalya gibi bazı ülkeler eğitim yatırımlarının büyük kısmını, gelen talep akabinde mimarlık bölümlerine yatırıp, bu alanda diğer ülkelere nazaran çok daha büyük gelişme gösteriyor. Ama kalifiye mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin seçenekleri yalnızca İtalya’da bitmiyor. Rusya, Polonya, Makedonya, Litvanya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde de iyi bir mimarlık eğitimi almak mümkün. Hem de küçük ama pek çok kişi için önemli bir farkla: Sınavsız olarak! Bu yazıda, size bu okullardan bazılarını tanıtmak istiyoruz. 

Rusya: Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği’ni bir potada eritmek amacıyla kurulan bu üniversite, 1930 yılından beri faaliyet göstermektedir. Bu iki bölüm ne kadar ilintili olsa da birbirleriyle iç içe ele alındığı okul sayısı fazla değildir. Ülkemiz Türkiye’de iki alana dair ne kadar başarılı üniversite mevcut bulunsa da, bu ikisi bir araya henüz getirilmemiştir. Sınavsız eğitim fırsatı sunan Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, bu özelliğiyle alternatif ve gelişime açık bir mimari kariyer hedefleyen öğrenciler için cazip bir seçenek... 

Makedonya: Uluslararası Struga Üniversitesi

Makedonya’nın güneydoğusundaki Struga kentinde 2008 yılında kurulan bu üniversite Arnavutça, Makedonca, İngilizce ve Türkçe eğitim vermektedir. Okul Balkanlar’daki özel yüksek öğrenim merkezleri açısından tarihi bir değer taşıyor. Avrupa, Türkiye ve ABD’deki üniversiteler ile geniş çerçeveli işbirlikleri bulunuyor.

Polonya: Lodz Politeknik Üniversitesi

1945 yılında 3 fakülte ile eğitim hayatına başlamıştır. Mimarlık bölümü okulun Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği Fakültesi’nde bulunmakta, Rusya’daki gibi bu alakalı bilimler iç içe geçmiş halde. Bölgesinde teknik eğitimi en yüksek düzeyde sağlayabilecek olan devlet üniversitesi olarak sayılıyor. Lodz’da 30 hektar alana kurulu olan kampüste 70’e yakın bina bulunuyor. 

Avrupa’da kaliteli, sınavsız mimarlık eğitimi almakla ilgileniyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Online iletişim formunu doldurarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız