DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Avrupa'da Sınavsız Psikoloji  Eğitimi Almak İçin Ne Gerekli?

Yurt dışında üniversite okumak için neler gerekir? Uygun bir sınav puanı, bütçeniz ve amaçlarınıza uygun bir tercih planı, uçak bileti, konaklama ayarlamaları... Eğitim göreceğiniz ülkenin yasaları ve düzenlemeleri uyarınca çalışma planlamaları ve de her şeyden önce öğrenme azmi ve çalışmanın kendisi elbette. Yurt dışı okulları ülkeden ülkeye, üniversiteden üniversiteye göre bu gereksinimler konusunda değişebiliyor. Peki Avrupa'da sınavsız psikoloji okuyabilmek için neler gerekli?

Sınavsız Üniversiteler

Konu sınavsız eğitim olunca bu gereksinmeler daha farklılaşıyor. Sınavların eğitimde gerekliliği, günümüzde dünya çapında tartışılan bir konudur ve gittikçe daha çok üniversite sınavsız öğrenci kabul etmeye başlamaktadır. Bu uygulamanın başı çektiği ülkeler Rusya, Litvanya, Macaristan, Ukrayna, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Makedonya gibi Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri. Yurt dışında üniversite okumak isteyen pek çok öğrenci, artık sınavsız eğitim seçeneklerini daha ciddiyetle değerlendiriyor. 

Sınavsız eğitim alabileceğiniz her bölüm gibi, sınavsız psikoloji bölümleri de tamamlanması gereken bir dizi prosedür uygulaması gerektiriyor. 

Neler Gerekiyor?

Sınavsız bir üniversiteye başvurabilmeniz için öncelikle lise diplomanıza ve not dökümünüze ihtiyacınız var. Bir okulun sınavsız olması kriterleri olmadığı anlamına gelmez ve dolayısıyla düzeyiniz öncelikle lise derslerinizdeki başarınızla ölçülüyor. 

Psikoloji bölümleri; eczacılık, tıp, diş hekimliği vb. bölümler gibi çoğunlukla İngilizce olarak verildiğinden dolayı bu üniversitelere katılabilmeniz için İngilizce yeterliliğinizi belgelemeniz gerekmektedir. Asgari yeterlilik düzeyi B1, B2 olarak kabul ediliyor. Sınavsız üniversite tercihinizde IELTS puanlarınız 5.5v e üstü, TOEFL sınavlarınızın 70 üstü, CEFR sınavlarınızınsa B2 ve üstü olması gerekmektedir. Eğer hiç İngilizce yeterliliğiniz bulunmuyorsa başvuracağınız üniversitelerin uygun fiyatlı hazırlık bölümleri bulunuyor. 

Lakin eğer lise eğitiminizi İngilizce olarak sürdürdüyseniz, yeterliliğinizi belgelemek için herhangi bir mülakat veya sınava girmenize gerek olmayabiliyor. Yahut bazı üniversiteler Skype veya online testler üzerinden İngilizce yeterliliğinizi ölçebiliyor. Bu yeterlilik testleri ve uygulamaları ülkeler, üniversiteler arasında farklılıklar gösteriyor. Lise diplomanızı, not dökümüzü sunup başvurunuzu yaptıktan, İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra sınavsız bir üniversitede psikoloji eğitimi almak için hiçbir engeliniz bulunmuyor.

Bize Ulaşın

Yurt dışında psikoloji eğitimi, yurt dışı üniversite fiyatları, sınavsız eğitim koşulları gibi konularda merak ettiğiniz ve yanıtlanmasını istediğiniz tüm sorularınız için uzman eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Bize, sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız