DRAFT BLOG

Avrupa'da Sinema Üzerine Yüksek Lisans Fırsatları

Sinema alanında yurtdışında sinematografi, yönetmenlik, senaristlik gibi birçok farklı bölümde yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, sinemaya büyük katkılar sunmuş ülkeler ilk tercihleriniz arasında yer alacaktır. Avrupa’da kaliteli sinema eğitimi alabileceğiniz bazı üniversite ve akademileri sizler için derledik. 

Slovenya’nın Ljubljana kentinde kurulmuş olan Ljubljana Üniversitesi 63.000’in üzerinde öğrencisiyle Avrupa’nın en büyük üniversiteleri arasında yer almaktadır. 1919 yılında kurulmuş olan üniversite, dünya üniversiteleri kalite sıralamasında ilk 1000’de yer almaktadır. Üniversite, ARWU Şangay, Times THES-QS ve WEBOMETRICS sıralamasına göre de dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında bulunmaktadır. 

Üniversite, yurtiçi ve yurtdışında özellikle sanat alanındaki gelişmeleri yakından takip etmekte ve sinema eğitimi de dahil olmak üzere bünyesinde barındırdığı 3 sanat akademisiyle Sinema ve Televizyon programından dramaturji programına kadar sanatın çeşitli alanlarında öğrencilerine eşsiz yüksek lisans olanakları tanımaktadır. Ülkemizde olduğu gibi yüksek lisans eğitim süresi, Ljubljana Üniversitesi’nin çoğu programı için de 2 yıllık bir süreci kapsamaktadır ve eğitim dili Slovencedir. 

Sinema alanında Avrupa’nın kaliteli ve kapsamlı programlarını bünyesinde barındıran bir diğer üniversite ise Estonya’nın Tallinn kentinde bulunan Tallinn Üniversitesi’dir. Üniversite, özellikle sosyal bilimler alanında Avrupa’nın en büyük üniversitelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Bugün 7.500’ü aşkın öğrencinin tercih ettiği üniversite, yüksek lisans sinema eğitimi konusunda sunduğu farklı seçenekler ile göze çarpmaktadır. 1 Eylül 2015’ten itibaren her alan farklı bir okul ile kalitesini bir adım daha ileriye taşıyan üniversitenin Baltık Film, Medya, Sanat ve İletişim Okulu adını taşıyan okulu Film Çalışmalarından, Sinema ve Televizyona, Görsel-İşitsel Medyadan Sosyal Bilimlerde Liberal Sanatlar programına kadar tamamı İngilizce eğitim veren sanat alanında öğrencilerine geniş tercih seçenekler sunmaktadır.

Avrupa’nın sinema konusunda öne çıkan akademisi olma özelliğini taşıyan Budapeşte Film Akademisi Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de 1865 yılında “Budapeşte Tiyatro ve Sinema Akademisi” ismiyle kurulmuştur. 2000 yılında ise, üniversite olma unvanına kavuşan akademi Yönetmenlikten, Senaristliğe, Yapımcılıktan, Sinematografi, Kurgu-Ses Mühendisliğine kadar pek çok alanda öğrencilerine uluslararası sinema eğitimi vermektedir. Akademi, sinemanın her alanında profesyonelliği gözetirken aynı zamanda Avrupa ve Amerika film piyasasına katılabilecek nitelikte öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Hem pratik hem de teorik alanda verdiği sinema eğitiminin yanı sıra uygulamalı film eğitimi anlayışına büyük önem vermektedir. Budapeşte Film Akademisi’nin kadrosunu oluşturanlar arasında dünya çapında tanınmış ödüllü film yapımcıları da bulunmaktadır.

Sinema alanında yüksek lisansınızı tamamlayarak bu alanda sağlam ve kaliteli bir yer edinmeyi düşünüyorsanız Avrupa’nın seçkin üniversitelerinin sunduğu yüksek lisans sinema programlarına alanında uzman ve deneyimli Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanları aracılığıyla kaydınızı yaptırabilirsiniz. Konu ile ilgili diğer tüm detaylar için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Dünya sinema tarihine eşsiz katkılar sağlayan üniversitelerden birinde yüksek lisans şansını kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız