DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Avrupa'da Üniversite Okuyup Doktor Olabilir Miyim?

Antik çağlarda tıp eğitimine ayrılmış akademik yapılar yoktu; etkili bir hekimin ve onu izleyenlerin bir araya geldikleri düşünce okulları vardı. Tıp eğitiminin bir okul yapısıyla birleşmesi ve yazılı bilgilerin oluşmaya başladığı ilk dönem Antik Yunan dönemi olmuştur. Asklepion adı verilen tapınaklar aynı zamanda ilk hastane ve ilk tıp okullarıydı.  

Bilgi ve teknolojinin son hızla ilerlediği 20 ve 21. yüzyıllarda tıp alanı da büyük gelişme göstermiştir. Yirminci yüzyıl, tıp eğitiminde Amerika Birleşik Devletleri’nin ön plana çıktığı bir dönem olmuştur. 1950’li yıllara kadar kurama ağırlık verilen tıp eğitiminde ilerleyen yıllarda daha usta-çırak ilişkisine dayalı bir eğitime yönelerek öğrencilerin pratiklerinin de geliştirilmesi sağlandı. 

Geçmişimizin, günümüzün ve insanoğlunun varlığı süresinde her daim önemli olacak olan doktorluk mesleği oldukça zor olmakla birlikte prestiji bir hayli yüksek bir meslek. 6 yıllık lisans eğitiminin ardından uzmanlık sınavına (TUS) girilerek uzman doktor olunabilir. 2018 yılında uzman doktorların aldıkları net maaş 6.064 TL’dir. Türkiye standartlarında alınabilecek en yüksek devlet çalışanı maaşlarından biridir. Özel sektörde ise alacağınız maaş elbette değişiklik gösterecektir. 

Doktor olduğunuzda, aylık gelirinizin yüksek olmasının haricinde toplum tarafından saygı duyulan bir mesleğe sahip olursunuz. Yalnızca Türkler için değil tüm dünyada saygı duyulan ve önem verilen bir meslektir doktorluk. Gördüğünüz saygının yanı sıra kendi içinizde de insanların hayatını değiştirmenin, onlara yardımcı olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Seçeceğiniz alana göre belki de dünyaya yeni bireyler getirecek belki de bir çocuğun tekrar yürümesini, görmesini, duymasını sağlayacaksınız. 

Pek çok insanın hayatına doğrudan etki edeceğiniz bu mesleğin eğitimini doğru ve kaliteli bir şekilde almanız da çok önemlidir. Örneğin Avrupa’da 100 yıldan daha uzun süredir bu alanda eğitim veren köklü ve başarısıyla dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversiteler vardır. Avrupa’da, Amerika’da veya dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinde tıp okumanın size kaliteli bir eğitimden daha fazlasını katacağına eminiz. Yabancı dil eğitiminin doktorluk mesleğinde bir önemi olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü karşınıza çıkacak hastalar her zaman sizin dilinizden, kültürünüzden olmayabilir veya sizin dilinizi konuşsa bile derdini anlatamayabilir. Bu gibi durumlarda bilmediğiniz bir dilde bilmediğiniz bir kültürde yıllarca yaşamış olmanın size katacağı iletişim becerileri imdadınıza koşar. Yurtdışında eğitim almak her şeyden önce size iletişim becerisi kazandırır. İşi insanla olan herkeste olması gereken bu yeti bazen bir ölüm kalım meselesini bile çözebilir. Avrupa veya Amerika gibi tıp alanının son hızla ilerlediği ülkelerden birinde eğitim almak size aynı zamanda gelişmelerin içinde olma, yakından takip etme fırsatı da sunar. 

Doktorluk dünyanın her yerinde geçerli bir meslek olsa da okuduğunuz okul, aldığınız diplomanın her yerde tanınırlığı olmayabilir. Dünyanın ilk 1000 okulundan birinden mezun olursanız o zaman Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye dahil olmak üzere hemen her ülkede geçerli bir diplomanız olur. İlk 1000’de yer alan okulların dışında bir okuldan alacağınız diplomada akreditasyon meselesi devreye girer ve YÖK bazı durumlarda sizi sınava tabi tutabilir. Bu konuda uzman danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Avrupa’da bazı ülkeler kendi okullarında eğitim aldığınız takdirde mezun olduktan sonra çalışma izni verir. Örneğin, Amerika ve Kanada dahil olmak üzere dünyanın her yerinden öğrencilerin tercih ettiği Polonya, yaşam şartları nedeniyle diğer Avrupa ülkelerine nazaran çok daha uygun olmakla birlikte tıp alanında çok gelişmiş, çok köklü üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Tüm dünyada tanınırlığa sahip ilk 1000 üniversiteden bazıları Varşova Tıp Üniversitesi, Wroclaw Tıp Üniversitesi ve Lodz Tıp Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Polonya, mezun olduktan sonra da çalışma olanaklarını değerlendirebileceğiniz ülkelerden biridir. 

Avrupa Birliği üyesi olup yaşam şartları ve okul ücretleri uygun olan bir diğer ülke ise Letonya’dır. Baltık ülkelerinden biri olan Letonya, Riga Teknik Üniversitesi gibi 156 yıllık geçmişe sahip ve Letonya Üniversitesi gibi köklü ve kaliteli eğitimiyle ilk 1000’de yer alan okullara ev sahipliği yapmaktadır. 

Draft Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçerek alanında profesyonel yurtdışı eğitim danışmanlarımızdan Avrupa ve diğer ülkelerde tıp alanında en iyi eğitimi alabileceğiniz, size en uygun okulu bulmak konusunda yardım alabilir, okullar ve kayıt koşulları hakkında detaylı bildi edinebilirsiniz. Meslek hayatınıza yön verirken yanınızda olmaktan büyük mutluluk duyarız. Bize Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden ulaşabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız