DRAFT BLOG

Tüm İtalya İçerikleri
Tüm Makedonya İçerikleri
Tüm Bosna Hersek İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Avrupa’nın En İyi Sinema Okulları

Sinema dendiğinde aklımıza önce Hollywood gelir, bu nedenle en iyi sinema eğitiminin Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren okullarda verildiğini düşünürüz. Bu düşüncenin haklılık payı vardır elbette, zira dünyanın en prestijli sinema okulları ABD’de yer almakta, sinemaya yapılan yatırımlar göz önüne alındığında yine ABD başı çekmektedir. Ancak iyi bir sinema eğitimi almak için ABD dışında da pek çok seçenek bulunmaktadır. Yurtdışında kaliteli sinema eğitimi almayı düşünüyor fakat çeşitli nedenlerden dolayı ABD seçenekleriniz arasında yer almıyorsa, kapı komşumuz Avrupa’da sinema eğitimi alabileceğiniz en iyi okulların bazılarını inceledikten sonra belki daha kolay karar verebilirsiniz.

Londra Film Okulu (London Film School), İngiltere

Sadece yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim veren Londra Film Okulu, Avrupa’nın en prestijli film okullarından biri olup Londra’nın merkezinde yer almaktadır. 60 yıl önce kurulan okul, uygulamalı bir atmosferde teknik ve prodüksiyon becerilerini geliştirmeye odaklanmaktadır. Creative Skillset adlı İngiliz kurumu tarafından ülkedeki sadece üç Film Akademisi’nden biri olarak nitelendirilmiştir. Yılda 150’den az öğrenci kabul etse de tamamen uluslararası bir ortam sunmakta, mevcut durumda dünyanın 60 ülkesinden sinema öğrencisi bu okulda eğitim almaktadır.

Ulusal Film ve Televizyon Okulu (National Film and Television School – NFTS), İngiltere

Sıklıkla İngiltere’nin en iyi film okulu olarak ifade edilen NFTS, kuzeydoğu Londra’nın eteklerinde, kentin kalabalığından uzak Slough bölgesine yakın bulunmaktadır. İngiltere’de kendi film ve televizyon stüdyolarına sahip tek film okuludur. On üç yüksek lisans, sekiz diploma, üç sertifika programı ve çeşitli kısa süreli derslerle eğitim verilmektedir. Wallis and Gromit’in yaratıcısı Nick Park ile Harry Potter’ın yönetmeni David Yates, NTFS’nin en ünlü mezunlarından ikisidir.

Performans Sanatları Akademisi, Film ve TV Okulu (FAMU), Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan FAMU, 1946’da kurulmuştur. Dünyanın en eski ve en prestijli film akademilerinden biridir. Milos Forman gibi ünlü film yapımcılarını yetiştiren okul hem Çekçe hem İngilizce eğitim vermektedir. İyi bilindiği üzere, her yıl önemli sayıda yabancı öğrenci sinema eğitimi için FAMU’ya kaydolmaktadır.

La Fémis, Fransa

Kötü şöhretli Lumiere kardeşlerin 1894’te film yapmayı keşfettikleri söylenen eski Pathé stüdyolarının (Paris) yerinde bulunan La Fémis, 1986’da kurulmuş olup Paris’in en iyi film okullarından biridir. La Fémis, Fransa’daki pek çok eğitim kurumu gibi sadece Fransızca eğitim vermektedir. Ancak CalArts ve Columbia Üniversitesi gibi ABD kurumlarıyla değişim programlarında yer almaktadır. Standardını çok yüksekte tutan La Fémis, aldığı başvuruların sadece %3’üne olumlu yanıt veren bir okuldur.

 

Lodz Film Okulu, Polonya

 

Avrupa’nın en tanınmış film okulları arasında yer alan Lodz Film Okulu, Polonya Ulusal Film, Televizyon ve Tiyatro Okulu olarak da bilinmektedir. Polonya’nın en ünlü film yapımcıları bu okuldan mezun olmuş, Polonya sinema endüstrisinin şekillenmesine büyük katkı sağlamıştır. Sürekli yeni departmanların açıldığı, modern ekipmanların eklendiği Lodz Film Akademisi, tam zamanlı, yarı zamanlı, yüksek lisans ve doktora programları sunmakta, eğitim süresi 2 ila 5 yıl arasında değişmektedir.

Avrupa’nın diğer ünlü film okulları:

-       London Metropolitan Üniversitesi, Sir John CASS Sanat, Mimari ve Tasarım Fakültesi

-       Münih Televizyon ve Film Üniversitesi

-       İtalya Ulusal Film Okulu

-       Danimarka Ulusal Film Okulu

-       Norveç Film Okulu

-       İskoçya Perde Akademisi

-       Londra Sanat Üniversitesi, İletişim Fakültesi

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız