DRAFT BLOG

Avrupa'nın Kaliteli Okullarında Türkçe Öğretmenliği  Eğitimi Fırsatı

Türkçe öğretmenliği yalnızca Türkiye’de okunur zannetmeyin! Avrupa’da da dilimizi, dilimizin eğitmenliğinin inceliklerini öğrenebileceğiniz saygın bir kurum mevcut. Üstelik yurt dışında Türkçe Öğretmenliği eğitimi sağlayan bu okul, YÖK ile de işbirliği içerisinde çalışmakta ve ülkemiz eğitim müfredatına paralel olarak eğitim vermektedir. Avrupa’da Türkçe Öğretmenliği okuyabileceğiniz, üstelik bunu da sınavsız eğitim koşulları içerisinde yapabileceğiniz yer İstanbul’a 1 saatlik uçuş mesafesinde... Bu bahsettiğimiz ülke güzel Balkan ülkesi, Makedonya.

Makedonya’nın Avantajları

Avrupa’da Türkçe Öğretmenliği okumak için en doğru yer olmasının dışında bu ülke, dünya çapında pek çok öğrenci için önemli avantajlar sunuyor. Bu avantajların başında pek çok Avrupa ülkesine nazaran çok daha ucuz olan yaşam giderleri ve üniversite harç masrafları geliyor. Kentlerin küçük olmasıyla birlikte ulaşımın kolay olması, Makedonya’nın doğal güzelliklerinin bol olması da bu ülkeyi öğrenciler için ilgi çekici hale getiriyor. 

Ayrıca Makedonya’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler, kentler var. Dolayısıyla yurt dışı standartlarında eğitim almak isteyen fakat ülkesinden, kültüründen o kadar da uzaklaşmak istemeyen öğrenci adayları tarafından da sıklıkla tercih edilen bir ülke burası. Bazı üniversiteleri doğrudan Türkiye müfredatını takip etmekte, sınavsız üniversitelerinin denklik programları doğrudan doğruya YÖK ile yaptıkları işbirliği çerçevesinde geliştiriliyor. Belki her şeyden de önemlisi bu ülkenin kültürü ve mutfağı ile Türkiye toplumunun kültürü, mutfağı büyük benzerlikler taşıyor. Eğer ne yediğiniz sizin için önemliyse Makedonya, büyük ihtimalle yüzünüzü güldürecek bir ülke…

Uluslararası Balkan Üniversitesi

Şimdi de sizlere bu ülke için olduğu kadar Avrupa açısından da önemli olan, bu ülkede Türkçe Öğretmenliği eğitimi alabileceğiniz yegane kurum olan Uluslararası Balkan Üniversitesi’nden bahsetmek istiyoruz.

Makedonya’nın Üsküp şehrinde bulunan Balkan Üniversitesi, uluslararası bir üniversite olup Avrupa ya da ABD’de bulunan üniversitelerin yüksek eğitim ücretlerin, karşılayamayan öğrencilerin alternatiflerinin başında geliyor. Türkiye’de yüksek puan gerektiren hukuk, mühendislik, mimarlık gibi bölümlere Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde üniversite sınavı puan engeline takılmaksızın başlayabilirsiniz. Dolayısıyla Türkiye’de istediği bölümde eğitim alma fırsatı bulamayan öğrenciler için Uluslararası Balkan Üniversitesi çok iyi bir seçenek teşkil etmektedir. Aynı zamanda elbette bu okul, Avrupa’da Türkçe Öğretmenliği eğitimi veren önemli bir kurum. 

Bize Ulaşın

Buraya başvuru yapabilmek için öncelikle lise diplomanıza ve not dökümünüze ihtiyacınız var. Eğitim dili İngilizce olduğu için de bu dildeki yeterliliğinizi belgelemelisiniz.

Avrupa’da Türkçe eğitim, sınavsız üniversiteler ve daha fazlası hakkında merak ettikleriniz için uzman eğitim danışmanlarımızla görüşün. İnternet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurarak bizlerle irtibat sağlayabilirsiniz…

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız