DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan'da Eğitim ve Yaşam Masrafları Ucuz mu?

Kardeş ülkemiz Azerbaycan, bugün dünyanın en kaliteli kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Önemli bilim insanları yetiştiren ve saygın bir eğitimi öğrencilerine sunan üniversiteleri ile Azerbaycan, yurt dışında üniversite okumak isteyen pek çok kişi için tercih noktalarından biridir. Dünyanın en kaliteli ilk 1000 kurumu sıralamasında yer alan üniversiteleri ile ülke, yurt dışı eğitimi konusunda kendini göstermiş ve bu bağlamda öğrenci yetiştirmiştir. Peki Azerbaycan'da eğitim ve yaşam masrafları ucuz mudur? Ülkede bulunan okulların harç ücretleri ne kadardır?

Yaşam Maliyetleri Açısından Azerbaycan

Öğrenci dostu olarak bilinen ülkelerin başında gelen Azerbaycan; yeme-içme, barınma, yaşama gibi ihtiyaçların son derece uygun bir şekilde karşılandığı ülkelerin başında gelmektedir. Yaşam giderleri konusunda da yurt dışında eğitim veren pek çok ülkeden daha iyi bir konumda olan Azerbaycan’daki yaşam maliyetleri öğrenci bütçesini zorlamamaktadır. Yurt dışı eğitimi için Azerbaycan’ı tercih eden kişilerin en memnun kaldığı konulardan birisi de budur. Barınma fiyatları hemen hemen Türkiye’ye benzer olmakla birlikte konaklanacak yerin merkezi, turistik ve tarihi olması gibi özelliklere göre fiyat endekslenmektedir. Tıpkı Türkiye’deki gibi Azerbaycan’daki otel fiyatları da geceliği 100 ila 500 TL arasında değişmektedir. Oteller dışındaki apart tarzı evlerin ve motellerin gecelik ücreti ise 40 ila 100 TL’ye karşılık gelmektedir.

Eğitim almak için Azerbaycan’ı tercih eden öğrenciler aynı zamanda temiz, konforlu ve tek odalı bir evi 800 – 1400 TL arasında kiralayabilmektedirler. Ülke genelinde ortaklaşa ödenen apartman faturaları arasında doğalgaz faturaları uygunlukları ile dikkat çekmektedir. Doğalgaz zengini bir ülke olan Azerbaycan’da doğalgazın metreküpüne 10 Kepik ödenmektedir. Ülkede bulunan bazı apartmanlar otopark, aidat, kablolu tv ve su faturalarını da kiranın içine dahil etmektedirler. Azerbaycan’da kaliteli bir yaşam standardı sürdürmek için kişisel harcamalar dışında size gerekecek olan aylık miktarın tutarı yaklaşık 1180 Azerbaycan Manat’ı civarındadır.

Peki Üniversite Harçları Ne Kadardır?

Azerbaycan'da bulunan çoğu kurum, yurt içindeki okullara kıyasla çok daha uygundur. Örneğin; Bakü Slavyan Üniversitesi, Azerbaycan'ın en kaliteli okullarından biridir ve yıllık harç ücreti yaklaşık 710 Dolar'dan başlamaktadır. Kurum Azerbaycan'ın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır. 1946 yılında kurulmuş olan Azerbaycan Öğretmen Enstitüsü, 2000 yılında Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in talimatı ile oluşturulan profesör kadrosu ile üniversite statüsüne geçmiş ve Slavyan Üniversitesi adını almıştır. Azerbaycan'da yer alan bir diğer saygın kurum olan Bakü Devlet Üniversitesi, pek çok bilim insanını mezun etmiş olan bir okuldur.Pek çok programda eğitim alabileceğiniz kurumun yıllık eğitim ücretleri 1200 Dolar'dan başlamaktadır.

Siz de Azerbaycan üniversitelerinde saygın bir eğitim almak ve kayıt yaptırmak istiyorsanız İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek, uzman eğitim danışmanlarımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız