DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Azerbaycan'da Sınavsız ve Puansız  Üniversite Eğitimi

Kardeş ülke Azerbaycan; Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktasında yer alan ve Kafkasya'da bulunan bir ülkedir. Modern mimari yapıları ve kültürel zenginliği ile dikkat çeken başkent Bakü; Hazar Denizi'ne kıyısı olan Kafkas bölgesinin en büyük şehridir. Azerbaycan, ülkemize coğrafi ve kültürel yakınlığından dolayı yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ülkelerden biri olmaya devam etmektedir. Ayrıca Türkçe eğitim seçeneği de Azerbaycan’ı cazip kılan noktalardan biridir. Ülkeyi üniversite eğitiminde cazip kılan bir diğer seçenek ise öğrenci dostu yaşam maliyetleri sunuyor oluşudur. Para birimi Azerbaycan Manatı olan ülke, bu bağlamda bünyesindeki öğrencilere harç ücretlerinden yeme ve içmeye, barınma ve konaklamadan sosyal etkinliklere kadar pek çok şeyde uygun bir yaşam koşulu sunmaktadır. Peki ülkenin sınavsız eğitim alabileceğiniz kurumları hangileridir?

Azerbaycan Ekonomi Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Üniversitesi 1930’da bölümlere ayrılması ile birlikte iktisat bölümünün ayrı bir yapıya sahip olmasına yönelik alınan kararla,  Azerbaycan Ticaret Kooperatifçilik Enstitüsü olmuştur. Bölüm sayısı arttırılarak 1933 yılında Azerbaycan Halk İktisat Enstitüsü olarak eğitim vermeye başlamıştır. Ancak 2. Dünya Savaşı nedeniyle 1941 yılından başlayarak 4 yıl boyunca eğitim vermeyi durduran enstitü, daha sonra yeniden açılmış ve Azerbaycan Halk İktisat Enstitüsü ismiyle 1987 senesine kadar bağımsız bir şekilde eğitimine devam etmiştir. 

Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi
1921 yılında Azerbaycan’ın gelecekteki eğitimci kadrolarını yetiştirmek amacıyla kurulan Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, başkent Bakü’de bulunan, kâr amacı gütmeyen bir yüksek öğretim kurumudur. Bugüne kadar 100.000’in üzerinde eğitimci kadrosu ADPÜ tarafından yetiştirilmiştir. Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmen akredite edilen üniversitede yaklaşık 10.000 öğrenci eğitim görmektedir. 

Bakü Devlet Üniversitesi
Azerbaycan‘ın en eski ve saygın üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi  1919 yılında kurulmuştur. 1930’da Sovyet yöneticiler tarafından “yeniden yapılandırma” adı altında kapatılmış ve okulun yerine de Ali Eğitim Enstitüsü kurulmuştur. 1934 yılında Azerbaycan genelinde eğitim düzeyinin azaldığını gören Sovyetler Birliği yönetimi, Azerbaycanda okumak isteyenlerin sayısını yeniden arttırmak amacıyla Bakü Devlet Üniversitesi’ni yeniden açmıştır. Eğitim vermeye 2 fakülte ile başlayan Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 17 fakülteye sahip büyük bir eğitim kurumu olmuştur. 

Azerbaycan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız