DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan da Yaşam Maliyetleri

İyi bir üniversite eğitimi almak pek çok lise öğrencisinin hayalini kurduğu ve heyecanla beklediği bir süreçtir. Türkiye’deki üniversite sınavları sebebiyle birçok öğrencinin açıkta kalması ve dilediği üniversiteyi seçerek okuyamaması öğrencilerin farklı alternatifler aramasında ve hayallerini başka ülkelerde kovalamasındaki en önemli faktörlerden birisidir. Yurtdışında ve özellikle Azerbaycan’da yaşam maliyetlerinin nasıl olduğunu öğrenmek isteyen öğrencilerimiz için bu yazı iyi bir referans niteliğinde olacaktır.

Kardeş ülkemiz Azerbaycan, üniversite eğitimi açısından en çok tercih edilen yurtdışı ülkelerinin başında gelmektedir. Azerbaycan’daki üniversitelerde verilen birçok açıdan kaliteli eğitim ve ekonomik yaşam olanakları ülkenin tercih nedeni olmasındaki önemli faktörlerdir. Ülkedeki üniversitelerde dersler Azerice, Rusça, İngilizce ve Türkçe dillerinde verilmektedir. Bu sebepten dolayı farklı dillerde eğitim almak isteyenlerin bölüm ve fakülte olarak farklı seçenekleri tercih edebilecekleri olanaklar bulunmaktadır. Azerbaycan üniversitelerinde eğitim süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler için de Azerbaycan’da pek çok seçenek bulunmaktadır. Ülkenin Türkçe’ye yakın dili ve Türk kültürüne yakınlığı da yurtdışındaki eğitim konusunda yabancılık korkusu çeken öğrencileri kendisine yöneltmektedir.

Yaşam giderleri konusunda da yurtdışında eğitim veren pek çok ülkeden daha iyi bir konumda olan Azerbaycan’daki yaşam maliyetleri öğrenci bütçesini zorlamamaktadır. Yurtdışı eğitimi için Azerbaycan’ı tercih eden kişilerin en memnun kaldığı konulardan birisi de budur. Barınma fiyatları hemen hemen Türkiye’ye benzer olmakla birlikte konaklanacak yerin merkezi, turistik ve tarihi olması gibi özelliklere göre fiyat endekslenmektedir. Tıpkı Türkiye’deki gibi Azerbaycan’daki otel fiyatları da geceliği 100 ila 500 TL arasında değişmektedir. Oteller dışındaki apart tarzı evlerin ve motellerin gecelik ücreti ise 40 ila 100 TL’ye karşılık gelmektedir. 

Eğitim almak için Azerbaycan’ı tercih eden öğrenciler aynı zamanda temiz, konforlu ve tek odalı bir evi 800 – 1400 TL arasında kiralayabilmektedirler. Ülke genelinde ortaklaşa ödenen apartman faturaları arasında doğalgaz faturaları uygunluklarıyla dikkat çekmektedir. Doğalgaz zengini bir ülke olan Azerbaycan’da doğalgazın metreküpüne 10 Kepik ödenmektedir. Ülkede bulunan bazı apartmanlar otopark, aidat, kablolu tv ve su faturalarını da kiranın içine dahil etmektedirler.

Barınma konusunda Türkiye’den dahi ucuz olan Azerbaycan’ın ulaşım giderleri de cebi yakmayan türdendir. Azerbaycan’ın şehirlerini ve kültürlerini gezmek isteyen öğrenciler ülkenin hem rahat hem de uygun ulaşım ağından yararlanabilmektedirler. Özellikle başkent Bakü’de şehrin her tarafına uzanan bir metro ağı ve Marşrut adlı dolmuşlar ekonomik bir ulaşım sağlamaktadır. Devlet tabanlı toplu taşımalarda ve metrolarda tıpkı Türkiye’deki gibi bir elektronik kart sistemi mevcuttur ve Azerbaycanlıların çoğu ucuz ve son derece güvenilir olan toplu taşımayı sık sık kullanmaktadırlar. 

Azerbaycan’da kaliteli bir yaşam standardı sürdürmek için kişisel harcamalar dışında size gerekecek olan aylık miktarın tutarı yaklaşık 1180 Azerbaycan Manat’ı civarındadır.

Azerbaycan’da yurtdışı eğitimi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, İstanbul ve Ankara ofislerimizi ziyaret ederek, kaydınızı en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız