DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan Denklik

Türkiye'de üniversite sınavlarında istediği bölüme yerleşemeyen ve buna alternatif olarak yurtdışında eğitim olanağı arayan öğrencilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak yurtdışında eğitim veren üniversitelerin Türkiye'de denkliği olup olmaması da akıllara takılan önemli bir konudur. YÖK denkliği, bir diplomanın Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında geçerli olup olmamasını ifade eden bir belgedir. Yurtdışındaki bir üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmaması, o üniversitenin eğitim kadrosu, fiziki yapısı, eğitim uygulamaları gibi birçok kriterin değerlendirilmesi neticesinde elde edilen sonuçlara bağlıdır. 

Diplomanın Türkiye’de geçerli olması ve bu diploma için denklik başvurusu yapılabilmesi için öncelikle diploma alınan ülkedeki üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor olması gereklidir. Denklik; alınan eğitimin içeriği ile ilgili olan bir konu olarak ifade edilir. Temel olarak yurtdışında aldığınız derslerin ve içeriklerinin Türkiye'deki bir üniversitenin aynı bölümünde yer alan zorunlu dersler ve içeriklerle, bu derslerin yoğunluğu ile örtüşmesi gereklidir. 

Denklik ve YÖK tarafından tanınma şartlarının Azerbaycan Üniversitesi için de geçerli olup olmadığını merak edenler bulunmaktadır. Azerbaycan üniversiteleri arasında birçok üniversite, eğitim kalitesi ve müfredatı sayesinde YÖK denkliğine uygundur. Bu kurumlar arasında Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Bakü Slavyan Üniversitesi, Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan Diller Üniversitesi ve Azerbaycan Öğretmenler Enstitüsü sayılabilir.

Azerbaycan’daki üniversitelerin bazıları YÖK sınavıyla öğrenci alırken bazıları da sınav olmadan ücretli olarak üniversite eğitimi vermektedir. 

Bu üniversitelerden mezun olan kişilerin Türkiye'ye geldikten sonra meslekle ilgili olarak devlet ve özel sektöre ait olan kurumlarda doktor, mühendis, hâkim, avukat, eczacı, diş hekimi gibi mesleklerde çalışabilme olanağı yer almaktadır. Üniversitenin denklik sahibi olması, yurtdışında görev yapmak isteyenler için gerekmemektedir.

Uzman danışmanlarımız, Azerbaycan’da denklik koşulları açısından avantajlı üniversitelerden birinde eğitim almak isteyen öğrencilere başvuru ile ilgili tüm şartlar ve uygulamalar hakkında detaylı bilgi vermekte ve başvuru sürecini titizlikle yönetmektedir. Azerbaycan üniversitelerinde denklik konusu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz uzman ekibimizle irtibata geçebilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız