DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan Devlet Üniversiteleri

Üniversite sınavları sonrası Türkiye'de üniversiteyi kazanamayan birçok öğrenci tarafından yurtdışındaki üniversitelerden olan Azerbaycan Devlet Üniversiteleri; vermiş olduğu eğitimi, kültürü, sosyal yapısı ve daha birçok olumlu özellikleri ile Türk öğrenciler tarafından tercih nedeni olabilmektedir. Dilediğiniz bir üniversitede okumak istiyorsanız ve gerçekten yapmak istediğiniz mesleğe karar verdiyseniz; Azerbaycan Devlet Üniversitelerinde yer alan bölümlerden birini seçebilirsiniz. Ekonomik olarak uygun fiyatlarda okuma olanağı yer alan Azerbaycan Devlet Üniversiteleri hakkında sizlerle kısaca bilgi paylaşmak istedik.

 

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin en ünlü bilim ve eğitim merkezlerinden biri olarak adlandırılan bir üniversitedir. Ulusal düşünce merkezi olarak ünlü politikacı Haydar Aliyev'in, tanınmış bilim adamlarının, aydınların ve seçkin diplomatların bu üniversiteden mezun olduğu belirtilmektedir. Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi; 55 lisans ve 153 yüksek lisans dereceleri ile 16 ana dalda eğitim sunmaktadır. İş olanakları sağlayan üniversitede temel amaç; profesyonel, özgür, demokratik değerlere dayalı uzmanlar yetiştirmektedir. Üniversitede ayrıca doktora ve yüksek lisans eğitim olanağı da verilmektedir.

 

Bakü Üniversitesi'nin fakülteleri; Mekanik Fakültesi, Matematik Fakültesi, Sibernetik Uygulamalı Matematik Fakültesi, Fizik Fakültesi, Kimya Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Coğrafya Fakültesi, Jeoloji Fakültesi, Filoloji fakültesi, Tarih fakültesi, Hukuk Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve İlahiyat Fakültesi

 

Azerbaycan Ekonomi Üniversitesi

1992 yılında kurulan üniversite Bakü'de bulunmaktadır. 1998 yılında YÖK tarafından tanınmış olan üniversitede öğrenci yetiştirilmeye başlanmıştır. Ekonomi üzerine eğitim veren üniversite 2001 yılında da Uluslararası İlişkiler bölümü ile de öğrenci almaya başlamıştır. Özellikle ders programlarının Türkiye'deki ekonomi üniversiteleri ile paralellik sağlaması, İstanbul Üniversitesini örnek alması açısından benzerlik taşımaktadır. 1996 yılından itibaren mezunlarını vermeye başlayan üniversite; eğitim dili olarak Türkçe kullanmaktadır. Türk öğrenciler için hazırlık sınıfı bulunan Üniversitede, Azerbaycan öğrencileri 15 günlük hızlandırılmış Türkçe kurslarından sonra birinci sınıfa başlamaktadır. Çağdaş, iletişim ve altyapısıyla tüm dünyada adını duyurmaya başlayan üniversite kaliteli bir eğitim sunulmaktadır.

 

Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi

Ücretli olarak eğitim veren Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Dolar üzerinden eğitim vermektedir. Öğretim dili Azerice olan üniversitede hazırlık eğitimi yer alır. Azerbaycan Devlet Üniversitesi 10 fakülte ve 55 bölümle hizmet vermektedir. Azerbaycan dili ve edebiyatı, matematik, kimya, biyoloji, fizik, coğrafya, mesleki eğitim, müzik eğitimi, görsel sanatlar ve resim, ilköğretim öğretmenliği, okul öncesi eğitim öğretmenliği bölümleri yer almaktadır. Üniversitenin yurdu bulunmamaktadır. Bu nedenle ön rezervasyon yapılarak kiralık evler öğrenciler için kullanılmaktadır.

 

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

1923 yılında kurulan ve kaliteli eğitim kurumlarından olan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi; Bakü Tiyatro Okulu'nun 1923'te açılması ile başlamıştır. Bakü Tiyatro Okulu, tiyatro ve sahne sanatları, prodüktörlük ve aktörlük eğitimi ile yoğun talep görmesi üzerine yıllar içerisinde yüksekokul, enstitü ve üniversite haline dönüşmüştür. Dekoratif uygulama sanatları ve kültür bölümlerinin eklenmiş olduğu üniversite; 1945 yılında yüksekokul statüsünü kazanmıştır. 1968 yılında Bakü Sanat Enstitüsü olmuş ve 1991 yılında moda tasarımı bölümü eklenerek, devlet kararı ile Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak adlandırılmıştır.

 

Üniversitede yer alan fakülteler; Kültür Fakültesi, Aktör Sanatı Fakültesi, Yönetmen Sanatı Fakültesi, Sanatçılık Fakültesi, Yabancı Diller Fakültesi, Müzik Sanatı Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi yer almaktadır.

 

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

Farklı ihtisas ve 26 alanda eğitim veren Azerbaycan Teknik Üniversitesi 1950 yılında kurulmuş bugüne dek eğitim kalitesiyle sürekli olarak yenilenmiştir. Rusya, Türkiye Amerika ve daha pek çok ülkede bulunan üniversitelerle işbirliği içinde olan Azerbaycan Teknik Üniversitesi bölümleri, Bologna anlaşmasına uygun olarak eğitim veren fakültelerden oluşmaktadır. Birçok uluslararası kuruluşa üye olan üniversite; adını dünya çapında duyurmuştur. Yüksek lisans eğitimi veren üniversitede 700 bini aşan akademik yayınlar, bilimsel içeriği sayesinde yurtdışından akademisyenler için de araştırma merkezi haline gelmiştir. 1999 yılından bugüne dek YÖK tarafından denkliği sağlanan Azerbaycan Teknik Üniversitesi; Türk öğrenciler için de eğitim vermektedir. Azerbaycan Teknik Üniversitesi; Elektrik Mühendisliği bölümü eğitimi sayesinde birçok ülke tarafından tercih edilmektedir. 2003 yılına kadar bir tek Bilgisayar Mühendisliği dalında eğitim alma olanağı bulan Türk öğrenciler artık birçok bölümde eğitim alabilmektedir.

 

Azerbaycan Teknik Üniversitesi fakülteleri; Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Makine Fakültesidir.

 

Azerbaycan Devlet Üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler için uzman danışmanlarımız her türlü denklik, tanınırlık, fiyat, konaklama gibi daha birçok bilgiyi geniş olarak aktarmaktadır. Telefon ve Canlı Destek hattımız üzerinden danışmanlarımıza ulaşarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız