DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan Eğitim Sistemi

Azerbaycan; eğitim sistemi açısından dünya ülkeleri arasında birçok açıdan fark yaratabilmiştir. Özellikle kendi statüleri doğrultusunda hareket eden üniversiteler; oldukça kaliteli bir eğitim vermenin yanı sıra birçok farklı öğretim yöntemi ile kendilerini ortaya koymuşlardır. Azerbaycan eğitim sisteminde amaç; okul sistemi, ilkeleri, eğitim yönetimi, öğretmen yetiştirme konuları gibi birçok konuda geniş bir çerçevede ele alınmıştır. Yüksek kültüre çok yönlü eğilen, yeteneğe ve sorumluluk bilincine göre hareket eden, ileri dünya görüşüne sahip ve onu sürekli olarak geliştirmeye çalışan bireyler yetiştirmeyi amaçlamıştır.

 

Azerbaycan üniversiteleri Azerbaycanlı öğrenciler açısından baktığımızda özellikle halkının bağımsızlık ve demokrasi geleneklerine bağlı, milli, ahlaki, kültürel ve manevi değerlerine bağlı ve bu değerleri koruyan, geliştiren, vatanını milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve özgürlüğüne saygı gösteren öğrenciler yetiştirmektedir. Bu üniversitelerde topluma bağımsız, yaratıcı, düşünen, bilime ve yüksek ahlaka, manevi niteliklere, demokratik ilkelere bağlı, dünyanın gelişmiş ülkelerinde başarılı bir temsil sağlayabilecek bireyler kazandırmak hedeflenmiştir.

 

Azerbaycan eğitim sistemi ilkokulda başlamaktadır. Burada öğrencilere okuma yazma yetileri kazandırılmakta ve hesaplama yani matematik öğretilmektedir. Genel orta eğitim ile devam eden eğitim hayatı, tam orta eğitim ve orta meslek eğitimi şeklinde devam etmektedir. Orta meslek eğitimleri sırasında gençler meslek sahibi olabileceği alanlara göre yetiştirilmektedir. Eğitim sisteminde yeteneklere göre eğitim verilerek büyük bir karar alınmıştır. Öğrencilerin bu şekilde başarılı olmaları sağlanarak daha sonra yüksek eğitimin yanı sıra üniversite aşamalarında da öğrencilerin kendi alanlarında uzmanlaşması amaçlanmıştır. 

 

Kısa sürede başarılı ve kaliteli bir birey yetiştirmeyi amaçlayan Azerbaycan eğitim sistemi; aynı zamanda yurtdışında da birçok ülke tarafından tercih edilen bir öğretim sistemine sahiptir. Çünkü kaliteli, bilinçli, eğitim aldığı alana hâkim, kendini doğru ifade edebilen, her açıdan değerleriyle ve edindikleri ile güçlü olmayı başaran bireylerin yetiştirilmesi, ülkenin her açıdan kalkınmasında rol oynayan en büyük etkendir. Eğitimli ve uzman kişilerin oluşturduğu toplumların daha mutlu, refah düzeyi yüksek ve özgür toplumlar olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız