DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Azerbaycan Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Eğitim, Yaşam Koşulları, Öğrencilik Hayatı

Kardeş ülke Azerbaycan; Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktasında yer alan ve Kafkasya'da bulunan bir ülkedir. Modern mimari yapıları ve kültürel zenginliği ile dikkat çeken başkent Bakü; Hazar Denizi'ne kıyısı olan Kafkas bölgesinin en büyük şehridir. Azerbaycan, ülkemize coğrafi ve kültürel yakınlığından dolayı yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ülkelerden biri olmaya devam etmektedir. 

Kaliteli Üniversiteleri İle Azerbaycan
Azerbaycan yükseköğrenim tablosu, yıllar içerisinde çeşitli aşamalardan geçmiştir. 1990’ların ortalarında üniversite çağındaki öğrencilerin sadece %17’si yükseköğretim programlarına kayıtlı olduğundan dolayı, 1993’ten itibaren üniversite ve yüksekokullarda bir reform ve yeniden yapılandırma süreci başlatılmıştır. Bu sayede eğitim ve öğrenim alanında Avrupa standartları hedeflenerek, üniversite eğitimlerinin kalitelerinde büyük oranda bir artış sağlanmıştır. 1990’ların sonuna doğru ülkede toplam 48 eğitim kurumu (30 devlet kurumu ve 18 özel kurum) bulunmaktaydı. Bunların 20’si üniversite, 8’i akademi ve geri kalan 20’si ise enstitü, yüksekokul gibi kurumlardan oluşmaktaydı. 

Bugün itibariyle Azerbaycan’da 38 devlet üniversitesi, 11 özel üniversite bulunmaktadır. Azerbaycan üniversitelerinde 11.566 profesör ve 12.616 akademisyen görev yapmaktadır. Azerbaycan’daki büyük petrol sektörünün bir etkisi olarak, ülkede görece yüksek sayıda kişi çoğunlukla teknik ve pratik konularda yükseköğretim sürecinden geçmiştir. Petrol ve diğer önde gelen sektörlere uzman ve ara eleman yetiştiren çeşitli meslek enstitüleri de bulunmaktadır. 

Azerbaycan'da Öğrenci Olmak Ve Yaşam Koşulları
Azerbaycan'da şehir içi ve şehir dışı ulaşım oldukça konforlu olup çok uygun fiyatlarda yolculuk yapma imkanı sunulmaktadır. Ulaşım için tercih edebileceğiniz araçlar arasında metro, otobüs ve tramvay seçenekleri bulunmaktadır. Yurt dışı eğitimi için Azerbaycan’ı tercih eden kişilerin en memnun kaldığı konulardan birisi de özellikle ev kiralarının ve hostellerin uygun oluşudur. Eğitim almak için Azerbaycan’ı tercih eden öğrenciler  temiz, konforlu ve tek odalı bir evi ortalama 750 Türk Lirası'na kiralayabilmektedir. Ülke genelinde ortaklaşa ödenen apartman faturaları arasında doğalgaz faturaları uygunluklarıyla dikkat çekmektedir. Doğalgaz zengini bir ülke olan Azerbaycan’da doğalgaz faturasına ödenen fiyat oldukça düşüktür. Ayrıca ülkede bulunan bazı apartmanlar otopark, aidat, kablolu tv ve su faturalarını da kiranın içine dahil etmektedirler.

Azerbaycan okulları hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız