DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan'ın En İyi Mühendislik Bölümleri

Yurtdışında mühendislik eğitimi almak isteyip yurtdışında okumanın masraflarından çekinen, aynı zamanda kültür ve dil anlamında zorluk yaşamak istemeyenler için harika bir önerimiz var: Azerbaycan’daki saygın üniversitelerde yer alan en iyi mühendislik bölümleri tam size göre!

Azerbaycan, kültürel ve coğrafi anlamda Türkiye’ye olan yakınlığıyla bilinen, ekonomik yönden de düşük masraflarla yaşama imkânı sunan bir ülke olması dolayısıyla yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için çok iyi bir tercih konumundadır. Günümüzde 38 devlet üniversitesine ve 11 özel üniversiteye sahip olan Azerbaycan, uluslararası düzeyde saygınlığı olan eğitim kurumları oluşturmayı hedeflemiştir. Bu anlamda eğitim alanında sürekli olarak kendini geliştiren Azerbaycan üniversiteleri, yurtdışından da pek çok öğrencinin tercihi konumuna gelmiştir. Pek çok farklı branşta eğitim olanakları sunan ülkede, petrol ekonominin önemli bir parçası olduğu için teknik ve pratik alanlardaki eğitime de ciddi önem verilmiş ve bu alanlarda çalışacak kaliteli elemanlar yetiştirmek hedeflenmiştir. Bu yönüyle Azerbaycan’da mühendislik bölümlerinin de önemi büyüktür. 

1950 yılında kurulmuş olan, Azerbaycan’ın en köklü ve prestijli üniversitelerinden Azerbaycan Teknik Üniversitesi, mühendislik bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrenciler için en iyi seçeneklerden biridir. Bologna kriterlerine uygun eğitim vermekte olan üniversite, aynı zamanda 2009 yılında YÖK tarafından tanınmıştır. Üniversitenin en iyi mühendislik bölümleriyse şu şekildedir: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekanik Mühendisliği, Geri Dönüşüm ve Yeniden Üretim Teknolojileri Mühendisliği, Makine Teknolojileri ve Donanımları Mühendisliği, Baskı Mühendisliği, Üretim Mühendisliği, Biyotıp Teknolojileri Mühendisliği ve Meteoroloji Mühendisliği.

Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi 1920 yılında kurulmuş olan köklü ve saygın bir diğer üniversitedir. Avrupa Üniversiteler Birliği’nin aktif bir üyesi olan üniversite, UNESCO onayı almış ve INCORVUS statüsü kazanmıştır. Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi, Petrol ve Gaz Mühendisliği başta olmak üzere önemli mühendislik bölümlerine sahiptir. Üniversitedeki diğer mühendislik bölümleriyse şunlardır: İşletme ve Sistemler Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği ve Teçhizat Mühendisliği. 

1995’te kurulmuş olan Odlar Yurdu Üniversitesi ise modern ve teknolojik donanımlarıyla öğrencilerine ve eğitmen kadrosuna kaliteli bir akademik çalışma alanı sağlamaktadır. Akademi, bilim, sosyo-kültür ve spor alanlarında öğrencilerinin gelişimini hedefleyen Odlar Yurdu Üniversitesi’nde de önemli mühendislik bölümleri bulunmaktadır. Bunlar Bilgisayar Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği’dir. 

Azerbaycan üniversitelerindeki mühendislik bölümleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve idealinizdeki bölümde en iyi eğitimi alabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız