DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Hakkında Bilgiler

Şüphesiz pek çok üniversiteli adayının hayalleri arasında yurtdışında okumak vardır. Yurtdışında üniversite imkânı; uluslararası düzeyde geçerliliği olan eğitim kurumlarının bünyesinde yer almak, yeni kültürlerle tanışmak, konfor alanının dışına çıkarak kendi yaşamını kurmak ve başka bir coğrafyada sürdürdüğü üniversite yaşamında bağımsız bir birey olmak gibi pek çok önemli avantajı da beraberinde getirir. Öte yandan maddi olanaklar, yeni bir dil öğrenmenin güçlüğü, uzak ülkelerde yaşamanın zorlukları gibi olumsuzluklar göz önünde bulundurulduğunda pek çok kişi yurtdışında okuma hayallerinden vazgeçebilmektedir. Oysa kaygı duyulan olumsuzluklara maruz kalmadan yurtdışı üniversitelerinde güzel bir öğrencilik hayatı geçirme hayallerini gerçekleştirmek mümkündür. 

Azerbaycan pek çok farklı sebepten ötürü yurtdışında eğitim görmek isteyenler için cazip bir seçenektir. Coğrafi ve kültürel yapısı dolayısıyla Türkiye’yle olan yakınlığı, Azerbaycan Türkçesinin Türkiye Türkçesine benzerliği, maddi yönden masraflı bir ülke olmayışı ve eğitime verdiği büyük önem ile Azerbaycan, üniversite yaşamını yurtdışında sürdürmek isteyenler için oldukça iyi bir tercihtir. Pek çok farklı alanda eğitim imkânı sunan sayısız Azerbaycan üniversitesi bulunmaktadır ve bu üniversitelerde eğitim dili ağırlıklı olarak Azerice, Rusça, İngilizce ve Türkçe olmaktadır. 

Azerbaycan’ın önemli üniversitelerinden biri olan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi başkent Bakü’de yer almakta olup çok köklü bir geçmişe sahiptir. 1920’de başka eğitim kurumlarına bağlı olarak faaliyet göstermeye başlayan üniversite, 2000 yılından itibaren bugünkü adıyla hizmet vermektedir. Eğitim dili Azerice, Rusça ve İngilizce olan üniversitede yer alan fakülteler; Mimarlık Fakültesi, İnşaat Fakültesi, Kaynak Mühendisliği ve Enerji Nakil Sistemleri Fakültesi, Ulaştırma Fakültesi, İnşaat Teknolojileri Fakültesi, İnşaat ve Ekonomi Fakültesi, Mekanik ve Otomasyon Fakültesi ile 1 yıl boyunca Azerice ve Rusça dil eğitiminin verildiği Hazırlık Fakültesi’dir. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi YÖK tarafından da tanınmakta olup Avrupa standartlarında eğitim imkânı sunmaktadır. 50 dönümlük bir arazi üstüne kurulu bir kampüs alanına sahip olan üniversite, adeta kendi başına bir şehir yaşamı sunmaktadır. Kampüste 5 eğitim binası, uygulama laboratuvarları, öğrenci kulüpleri, bilimsel araştırma merkezi, okuma salonları, spor alanları, kafeteryalar ve 450 bin kitabın bulunduğu büyük bir kütüphane bulunmaktadır. Sahip olduğu akademik, kültürel ve sosyal olanaklarla öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için sınırsız imkân sunan bu eğitim kurumunda pek çok farklı alanda kaliteli eğitim almak ve güzel bir üniversite yaşamı geçirmek mümkündür. 

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’ni yakından tanımak ve üniversite başvuru ve kayıt süreçlerine dair bilgi ve yardım almak için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız