DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan Üniversiteleri Hakkında Merak Ettikleriniz

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan, sıcak kültürel bağlarımız ve ülkemize yakınlığı nedeniyle yurtdışında eğitim almak isteyen pek çok öğrenci tarafından çok sık tercih edilen ülkelerden biridir. Azerbaycan üniversitelerinin gördüğü bu yoğun ilgide Türkçe eğitim seçeneklerinin payı büyüktür. Yurtdışında Türkçe eğitim almak, pek çok öğrenciyi cezbeden bir seçenektir.

Günümüzde, dünya sıralamasında giderek yükselen üniversiteleri ile Azerbaycan’ın yurtdışı eğitimde tercih edilen ülkelerden biri olmaya devam edeceği görülmektedir. Özellikle 1993’ten itibaren üniversite ve yüksekokullarda başlatılan kapsamlı reform ve yeniden yapılandırma çalışmaları meyvelerini vermeye başlayarak çoğu Azerbaycan üniversitesi Avrupa standartlarında eğitim veren kurumlara dönüşmüştür. 

Azerbaycan’da bugün itibariyle 38 devlet üniversitesi ve 11 özel üniversite faaliyet göstermektedir. Ülkedeki yoğun petrol arama ve işleme faaliyetleri, petrol sektörünün büyüklüğü göz önüne alındığında, Azerbaycan özellikle teknik alanda gelişmiş bir eğitim geleneğine sahiptir. Ülkedeki pek çok kişi, teknik ve pratik alanlarda eğitim almıştır. Petrol ve diğer önemli sektörlere uzman ve ara eleman yetiştiren pek çok meslek enstitüsü de mevcuttur. Bu nedenle, eğer petrol ve sanayi sektörlerinde eğitim almayı düşünüyorsanız, Azerbaycan üniversiteleri sizin için harika bir tercih olabilir. Bu alanda seçebileceğiniz partner okullarımız arasında Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, Bakü Yüksek Petrol Okulu, Bakü Mühendislik Üniversitesi yer alır.

Ayrıca, Azerbaycan’da tıp ve pedagoji alanlarında da eğitim alabileceğiniz köklü üniversiteler bulunmaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi, 4 hastane, kapalı spor salonu, 6 öğrenci yurdu, 200 ve 500 kişilik iki konferans salonu, 6 eğitim binası, kütüphanesi, klinikleri, araştırma merkezleri ve daha birçok tesisiyle büyük bir üniversitedir. Bugün dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer alan Bakü Devlet Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuştur.

Azerbaycan’da pedagoji eğitimi almak isterseniz, yine çok köklü bir kurum olan Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz. 1921’de kurulan bu kurum, bugüne kadar 100.000’den fazla eğitimci yetiştirmiştir.

Azerbaycan üniversitelerinin en önemli avantajlarından bir diğeri de sınavsız kayıt imkânı bulunmasıdır. Başka bir deyişle, YKS puanınız ne olursa olsun Azerbaycan’ın köklü üniversitelerinde okuyabilirsiniz! Azerbaycan üniversiteleri hakkında merak ettiğiniz diğer konular için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilir, dilerseniz uzman danışmanlarımızla görüşerek kayıt işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Acele edin, geleceğinize geç kalmayın!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız