DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan Üniversitelerinde Mühendislik Eğitimi Fırsatları!

Teknolojinin hayatımızın her alanını şekillendirdiği günümüzde, bilimsel keşiflerin pratik yaşama ve gündelik hayata uygulandığı en önemli disiplinlerden biri olan mühendislik de haklı bir popülerliğe sahiptir. Mühendislik, genetikten gemi inşaatına, havacılıktan tükettiğimiz gıdalara kadar hayatın her alanında büyük önem taşıyan ve ciddi eğitim gerektiren bir disiplindir.

Bu kadar önemli ve popüler bir alan olması, mühendislik eğitiminde yüksek rekabeti de doğal olarak beraberinde getirmektedir. Bu nedenle üniversite sınavı aday sıralamalarında çok yüksek dilimlerden öğrenci kabul eden mühendislik fakültelerine ancak üniversite sınavından yüksek puan alan öğrenciler girebilmektedir. Bu durum da istediği bölümlere yerleşemeyen öğrencilerin başka bölümleri tercih etmelerine veya hayallerine veda etmelerine neden olmakta, hem öğrenciler hem de aileleri için üzücü durumlara yol açmaktadır.

Eğer inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, petrol mühendisliği, gemi mühendisliği veya herhangi bir mühendislik dalında eğitim almak istiyorsanız ancak Türkiye’deki üniversite sistemine takıldıysanız, sizin için güzel bir teklifimiz var: Azerbaycan üniversitelerindeki mühendislik fakültelerine sınavsız kayıt yaptırabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız!

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan gerek coğrafi gerek kültürel yakınlığıyla ülkemizdeki öğrencilerin yurtdışı eğitim için en sık tercih ettiği ülkelerden biridir. Uygun yaşam şartları ve Türkçe üniversite seçenekleri de bunda kuşkusuz önemli rol oynar. 

Azerbaycan’da mühendislik okuyabileceğiniz nitelikli üniversiteler arasında Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi gibi seçenekler bulunur. Bunlardan Bakü Devlet Üniversitesi çok nitelikli ve köklü bir kurum olup dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasına girmiştir. Azerbaycan’da petrol sektörünün ve bağlantılı alanların çok gelişmiş olduğu düşünülürse, eğer bu alanlardan birinde (örn. petrol mühendisliği) eğitim almayı düşünüyorsanız Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi sizin için çok iyi bir tercih olabilir. Azerbaycan Teknik Üniversitesi’nde ise mühendisliğin neredeyse her alanında eğitim imkânı bulabilir, elektrik-elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi geleneksel alanların yanı sıra gelişmekte olan bilgi teknolojisi ve sistem mühendisliği, çevre mühendisliği gibi alanlarda da kaliteli eğitim alabilirsiniz.

Azerbaycan’da sınavsız mühendislik eğitimi olanaklarıyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Acele edin, hızla azalan kontenjanlarımızdaki yerinizi alın ve geleceğinize bir adım daha yaklaşın!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız