DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Halk arasında “YÖK denkliği” olarak bilinen denklik belgesi, yurtdışındaki okullardan alınan diplomaların YÖK tarafından tanındığını gösteren bir belgedir ve aldığınız eğitimi Türkiye’de icra edebilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır. Bir örnekle açıklayalım: Örneğin, yurtdışında X üniversitesinde tıp eğitimi aldınız ve tıp diplomasına sahipsiniz. Ancak okuduğunuz üniversitenin tıp fakültesi YÖK tarafından tanınmıyorsa, yani ‘YÖK denkliği yoksa’, aldığınız tıp eğitimini Türkiye’de icra etmeniz yani doktor olmanız mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle, YÖK denkliği konusu yurtdışında eğitim almayı düşünenlerin sıklıkla merak ettikleri bir konudur. Öncelikle, yabancı okulların YÖK tarafından tanınıp tanınmamaları, ilgili üniversitenin kalitesi, eğitim kadrosu, fiziksel yapısı ve eğitim uygulamaları gibi pek çok ölçüt kullanılarak elde edilen sonuçlara bağlıdır. Bir diğer önemli kriter de ilgili programdaki ders içeriklerinin Türkiye’deki müfredatta zorunlu olan ders ve ders içeriklerine denk olmasıdır. 

YÖK denkliği hakkındaki bu bilgilerden sonra Azerbaycan’da eğitim almayı düşünenler için “Azerbaycan üniversitelerinin YÖK denkliği bulunuyor mu?” sorusuna kısaca yanıt vermek isteriz. Azerbaycan’da eğitim alabileceğiniz pek çok üniversite, gerek Türk müfredatına uygunlukları gerekse dil seçenekleri nedeniyle YÖK tarafından tanınmaktadır. Bunlar arasında Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Bakü Slavyan Üniversitesi, Azerbaycan Diller Üniversitesi ve Azerbaycan Öğretmenler Enstitüsü gibi eğitim kurumları sayılabilir. Bu üniversitelerden bazıları sınavsız üniversite imkânı sağlamaktadır.

Azerbaycan’da saydığımız üniversitelerden mezun olup doktor, avukat, mühendis, diş hekimi, eczacı olmaya hak kazananlar, ilgili prosedürleri yerine getirdikten sonra ülkemizde aynı unvanla çalışabilme hakkına sahip olurlar. Ancak YÖK, gerekli gördüğü hallerde ilgili adayın diplomada adı geçen eğitimi gerçekten alıp almadığını tespit etmek üzere adayları bir seviye tespit sınavına tabi tutabilir. YÖK denklik sınavında başarılı sayılabilmek için en az 40 puan almanız gerekecektir.

Azerbaycan’da ve diğer ülkelerde YÖK denkliği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz diğer yazılarımıza göz atabilir, dilerseniz alanında uzman ve tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Eğitim yolculuğunuzun her adımında yanınızda olmaktan memnuniyet duyacağız.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız