DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan Üniversitelerinde Yök Denkliği Var Mı?

Hazar Denizi’nin kıyısında bulunan kardeş ülkemiz Azerbaycan, kültürel ve coğrafi yakınlık, uygun yaşam şartları gibi olanaklar sayesinde pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Bunun yanı sıra kaliteli üniversitelere de sahip olan canlar ülkesi Azerbaycan, son 20 yılda bu alanda büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Dünya standartlarına sahip olan üniversiteleri bünyesinde barındıran ülke, sayısız alanda yüksek kaliteli eğitim olanaklarını öğrencilere sunmaktadır. Başta Avrasya ülkeleri olmak üzere dünyanın çok yerinden yabancı öğrencileri üniversitelerinde ağırlayan Azerbaycan, aynı zamanda Türkçe eğitim seçeneğine de sahiptir.

Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan’da yüksek öğrenim görmenin bir diğer önemli avantajı da sınavsız üniversite imkânına kavuşmaktır. Azerbaycan’daki köklü üniversitelerde eğitim almak için üniversite sınavından yüksek puan almanıza gerek yoktur. Dilediğiniz bölüme sınavsız kayıt olarak hayalinizdeki bölümü sınav sistemine takılmadan okuyabilir ve her zaman istediğiniz kariyer olanağına kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Azerbaycan ve YÖK Denkliği

Azerbaycan’da eğitim almayı düşünen adayların çoğu bu ülkedeki üniversitelerde denklik olup olmadığını merak etmekte ve olaylara genellikle bu sorunun perspektifinden bakmaktadırlar. Draft Yurtdışı Eğitim ailesi olarak bu yazımızda Azerbaycan’daki YÖK Denkliği konusunu sizler için irdeliyoruz.

Detaylara geçmeden önce şunu belirtmemiz gerekmektedir; YÖK Denkliği ve tanınırlık ayrı konulardır. Yakın zamanda değişen prosedürler uyarınca YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olmanız diplomanızın YÖK Denkliği’ne sahip olacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü YÖK Denkliği bireysel başvuru yapılarak alınan bir belgedir. Bu belgeyi alabilmeniz için belirli başlı koşulları taşımanız şarttır. Belirtmekte yarar var ki YÖK, gerekli gördüğü hallerde ilgili üniversite eğitimini gerçekten alıp almadığınızı tespit etmek için sizi bir seviye tespit sınavına alabilir.

Ancak sakın endişelenmeyin! Kaliteli ve nitelikli bir eğitime sahipseniz bu sınavdan kolaylıkla geçebilirsiniz. Azerbaycan’ın yüksek öğretimde sunduğu olanakları düşündüğünüzde bu konuda herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz  elbette ki yok denecek kadar azdır.

Azerbaycan’da YÖK Denkliği Başvurusuna Açık Kurumlar Hangileridir?

Azerbaycan’da tercih edebileceğiniz kaliteli ve YÖK Denkliği açısından başvurulabilecek üniversiteler arasında;

  • Azerbaycan Teknik Üniversitesi,
  • Azerbaycan Tıp Üniversitesi,
  • Bakü Devlet Üniversitesi,
  • Bakü Slavyan Üniversitesi,
  • Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi,
  • Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi gibi kurumlar bulunur.

Gelişmiş petrol endüstrisi ve sanayisi ile birlikte Azerbaycan, özellikle Mühendislik okumak isteyenler için harika fırsatlar sunmaktadır. Bunun yanı sıra Azerbaycan Tıp Üniversitesi de elbette ki Tıp eğitimi alanında çok nitelikli bir üniversitedir. Diğer Azerbaycan üniversitelerinde de dilediğiniz her bölümde nitelikli eğitim alma olanağına sahip olabilirsiniz.

Kaliteli bir yurtdışı eğitimi almak ve dünyanın en başarılı ilk 1000 üniversitesinden birinde istediğiniz bölümü okumak için Draft Yurtdışı ailesi olarak size destek vermekteyiz. İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret ederek, alanında kendini geliştirmiş uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız