DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Azerbaycan YÖK Denkliği Olan Üniversiteler

Hazar Denizi’nin kıyısında bulunan Kafkas ülkesi Azerbaycan, ülkemize kültürel ve coğrafi yakınlığı, uygun yaşam şartları ve kaliteli üniversiteleriyle yurtdışında eğitim almak isteyen üniversite adayları tarafından sıklıkla tercih edilen bir ülkedir. Azerbaycan’ın özellikle son 20 yılda eğitim alanında gerçekleştirdiği atılımlarla dünya standartlarına kavuşan üniversiteleri, pek çok alanda yüksek kaliteli eğitim olanakları sunmakta, başta Avrasya ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok yerinden yabancı öğrencileri ağırlamaktadır. Özellikle Türkçe eğitim seçeneğinin bulunması, Azerbaycan’ı Türk öğrenciler için de bir tercih sebebi kılmaktadır.

Azerbaycan üniversitelerinde okumayı düşünen adayların pek çoğu “Azerbaycan üniversitelerinde YÖK denkliği var mı?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Biz de bu yazımızda Azerbaycan’da YÖK denkliği konusunu sizler için açıklığa kavuşturmak istedik.

Üniversitelerin YÖK denkliği ve tanınırlığı iki ayrı konudur. Yakın zamanda değişen prosedürler uyarınca, YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olmanız diplomanızın otomatikman YÖK denkliğine sahip olacağı anlamına gelmez; zira YÖK denkliği bireysel başvuru yapılarak alınan bir belge olup bu belgeyi alabilmeniz için bazı koşulları taşımanız gerekecektir. Belirtmekte yarar var ki YÖK, gerekli gördüğü hallerde ilgili üniversite eğitimini gerçekten alıp almadığınızı tespit etmek için sizi bir seviye tespit sınavına tabi tutabilir. Bu sınavdan başarılı olmak için almanız gereken not 40’tır.

Ancak endişelenmenize gerek yok! Kaliteli ve nitelikli bir üniversite eğitimi aldığınız takdirde bu sınavı geçmekte herhangi bir güçlükle karşılaşmayacaksınız. Azerbaycan’da size sunduğumuz partner okullarımızdan mezun olduğunuzda bu konuda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür.

Azerbaycan’da tercih edebileceğiniz kaliteli üniversiteler arasında Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Bakü Slavyan Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi gibi seçenekler bulunur. Gelişmiş petrol endüstrisi ve sanayisiyle Azerbaycan, özellikle mühendislik okumak isteyenler için çok iyi fırsatlar sunmaktadır. Aynı zamanda, Azerbaycan Tıp Üniversitesi de tıp eğitimi alanında çok nitelikli bir üniversitedir. Diğer Azerbaycan üniversitelerinde de dilediğiniz her bölümde nitelikli eğitim alma olanağına sahip olabilirsiniz!

Azerbaycan üniversiteleri ve YÖK denkliği konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz ilgili web sayfalarımızı ve blog yazılarımızı ziyaret edebilir, dilerseniz uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizde bulunan uzman danışmanlarımız ihtiyacınız olan tüm bilgileri paylaşarak sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacak!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız