DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Bakü Üniversiteleri

Kafkasların Paris’i olarak bilinen Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki üniversitelerden birine yalnızca lise diplomanız ile kayıt yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz? Hazar Denizi’nin kıyısında ve ülkenin en doğusunda bulunan Bakü, uygun yaşam maliyetleri ve dünya üniversiteleri kalite sıralamasında ilk 1000’de bulanan üniversiteleri ile yurtdışında eğitim fırsatlarını değerlendirmek isteyen öğrencilerin tercihleri arasında bulunmaya devam etmektedir.

Öğrencilerine Avrupa standartlarında eğitim sunan Bakü Üniversiteleri lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde olmak üzere pek çok eğitim programını bünyesinde barındırmaktadır. 100 yılı aşkın köklü geleneği ile Azerbaycan’ın en eski üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi’nde ekonomiden psikolojiye, uluslararası ilişkilerden kimya mühendisliğine kadar birçok program Türkiye’den giden öğrencilerin tercihini oluşturmaktadır. Bakü Slavyan Üniversitesi ise, özellikle uluslararası ilişkiler alanında Bakü’nün öncü üniversiteleri arasında yer almaktadır. Kaliteli eğitimde hayalini kurduğu bölümlere, Türkiye’deki üniversite sınav engelinden dolayı kayıt yaptıramayan öğrencilere Bakü, bu olanağı sağlamaktadır. 

Yaşam maliyetlerinin uygunluğu açısından da Avrupa ülkeleri ile kıyaslanamayacak düzeyde fırsatlar sunan Bakü, bugün 2000’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.  Hem eğitim hem de konaklama masraflarının oldukça düşük olması sebebiyle yurtdışı eğitimde bugün pek çok öğrencinin tercih sebebi olmaya devam etmektedir. Bakü Üniversiteleri’nin öğrencilerine sağladığı yurtlar dışında Bakü’de oda kiralamak da düşük maliyeti dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir.  

Bakü Üniversiteleri’nin Türkiye’den gelen öğrencilere sağladığı avantajlardan biri de eğitim dili kolaylığıdır. Türkçeye yakınlığı ile bilinen Azerbaycan Türkçesi’nde eğitim olanağı sunan Bakü üniversitelerinden birine kayıt yaptıran öğrenciler, dil konusunda da herhangi bir zorlukla karşılaşmamaktadır. Azerbaycan Türkçesi’nin yanında Rusça eğitim dili seçeneği de sunan Bakü üniversiteleri, yeni bir dil öğrenmek isteyen öğrenciler için de kendini bu yönde geliştirme fırsatı sunmaktadır. 

YÖK tarafından tanınırlığı bulunmasından dolayı da Bakü Üniversiteleri’nden mezuniyet sonrası Türkiye’ye dönen öğrenciler, gerekli koşulları sağladıkları takdirde denklik konusunda sorun yaşamamakta ve bu tanınırlık onlara iş imkanları konusunda fırsatlar sağlamaktadır. Türkiye’nin yanı sıra, birçok dünya ülkesinde bulunan prestijli üniversiteler ile ortak proje ve çalışmalar gerçekleştirmeye büyük önem veren Bakü üniversitelerinin bu anlayışı, uluslararası alanda hem Bakü’nün sunduğu eğitimin kalitesini hem de üniversitelerin tanınırlığını daha da arttırmaktadır.  

Bir kültür başkenti olması dolayısıyla da Bakü’de eğitim almayı tercih eden öğrenciler, Kafkas ve Orta Asya kültürünü yakından tanırken, kentin sunduğu birçok kültürel etkinlik, müzeler, sinema, tiyatro ve sergileriyle de zengin sosyalleşme alanları bulabilmektedir.  

Eğer siz de tanınmış bir dünya başkenti olan Bakü’nün dünya üniversite sıralamalarında göze çarpan bir üniversitesinde hem de herhangi bir sınav şartı gerekmeksiniz dilediğiniz bölümde eğitim almak isterseniz alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla vakit kaybetmeden iletişime geçebilirsiniz. Bakü’nün öğrencilerine sunduğu fırsatlar hakkında, eğitim ve yaşam maliyetleri veya Bakü’de bulunan üniversiteler ile ilgili aklınıza takılan diğer tüm ayrıntılar hakkında danışmanlarımız sizlere gereken bilgiyi eksiksiz olarak aktaracaktır. Yurtdışında üniversite eğitiminizi en avantajlı kentlerden biri olan Bakü’de planlamak için vakit kaybetmeden bizi arayın. 

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız