DRAFT BLOG

Balkanlarda Hukuk Okumak

Hukuk, yazılı tarihin başladığı günden beridir insanlığın kendisine kattığı en değerli ve ciddi mesleklerden biri olmuştur. Kökü Hammurabi Kanunları’na ve öncesine kadar uzanan bu son derece kıymetli meslek, haklıyı haksızdan ayırıp, insanın vicdanının en önemli unsurlarından birisi olan adalet duygusunu sağladığı için, her zaman büyük bir saygı görmüştür. Türkiye’de de birçok idealist öğrenci tarafından tercih edilen ve toplumsal saygınlığı kadar geliriyle de parlak bir gelecek vadeden bu mesleği yurtdışında okumak, her ülkenin hukuk sistemi farklılıklar içerdiği için, zormuş gibi gelebilir. Fakat yurtdışında hukuk okumak sanıldığı kadar zorlu bir süreç değildir.

Türkiye’deki katı prosedürler, gereğinden zor sınavlar ve akademik açmazlar idealinizdeki meslek olan Hukuk eğitimi almanızı engellediyse Balkanlar özellikle hukuk eğitimi konusunda size yeni fırsatlar vadedecektir diyebiliriz. Ayrıca yurtdışında Türk Hukuku’na uygun ve hatta Türkçe bir hukuk eğitimi almanız da mümkün.

Hem de bu yurtdışı hukuk eğitimini kültürümüze son derece yakın, göçmenleriyle tanınan ve Türkçe’nin sıkça konuşulduğu Balkan ülkelerinde alabilirsiniz. Bu ülkelere dair size vereceğimiz ilk örnek, görece ekonomik olmasıyla bilinen, sınavsız üniversite seçeneği sunan, Türk nüfusun yoğun olduğu ve Türkçe’nin sıklıkla konuşulduğu Makedonya’dır. Makedonya, bünyesinde bulundurduğu Uluslararası Vizyon Üniversitesi ve Kril-i Metodi Üniversitesi gibi kurumlar sayesinde Türkiye’deki akademik hukuk sistemine akredite olmuş, Türkçe Dili’nde hukuk eğitimi almak isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır.

Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Makedonya’nın en yoğun Türkçe konuşulan bölgelerinden biri olan Gostivar şehrinde faaliyet gösteren, gerekli tüm akreditasyonlara sahip bir okuldur. Müfredatın Türk müfredatına paralel olduğu Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde Türkçe hukuk eğitimi alabilirsiniz.

Başkent Üsküp’te bulunan Kril-i Metodi Üniversitesi ise 50.000 kişilik öğrenci kadrosuyla tanınan ve yine eğitim dilinin Türkçe olduğu, hukuk eğitiminin Türkiye’deki akademik sisteme uygun bir şekilde verildiği bir diğer üniversitedir. 3.000 civarı saygın öğretim üyesini bünyesinde bulunan üniversite Makedonya’daki en gelişmiş üniversite olduğundan dolayı Balkanlar’da hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerin öğrenimlerini tamamlayabileceği en iyi kurumlardandır.

Makedonya dışında, uygun ekonomisi, canlı turizmi ve Boşnak göçmenleri ile bildiğimiz Bosna-Hersek de Balkanlar’da hukuk eğitimi alabileceğiniz bir diğer ülkedir. Ülkenin başkenti olan Saraybosna’da bulunan Saraybosna Üniversitesi ülkenin en eski ve köklü yüksek öğrenim kurumu olmakla beraber, dört yıllık bir hukuk eğitimi de vermektedir.

Draft Eğitim olarak sizlere, konu yurtdışı eğitim olduğunda “imkansız”ın sadece bir kelimeden ibaret olduğunu göstermek ve bu sayede ideallerinizi gerçekleştirmenize önayak olmak için varız. Yurtdışında hukuk eğitimi almak için İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan ofislerimizi ziyaret ederek hayallerinizdeki hukuk eğitimini size en uygun olan okulu bularak başlatalım.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız