DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Baltık Ülkelerinde Makine Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Endüstri devriminden beri makinelerle olan ilişkimizin kaderini belirleyen makine mühendisliği var olan en eski mühendislik dalı olmasının yanı sıra maddi açıdan son derece yüksek gelirli bir kariyer imkanı sunan, sayısal zekası yüksek pek çok öğrencinin hayali konumunda olan prestijli bir bölümdür.

İyi bir makine mühendisliği eğitimi kişinin düşünce yapısından karakterine kadar bir çok önemli özelliğini de geliştirdiği için öğrencilerin dünyaya daha iyi adapte olmasını ve daha pratik düşünmesini de sağlamaktadır. Tarihsel açıdan Türkiye, Sanayi Devrimi’ne geç kalmış bir ülkedir bu yüzden Avrupa ve genel olarak yurtdışı ile aramızdaki fark maalesef ki çok büyüktür. Bu farkın ayırdında olan makine mühendisi adayları bu alanda eğitim almak için sık sık yurtdışı ülkelerini tercih etmekte, hayat planlarını ve kariyerlerini buna göre kurmaktadırlar.

Yurtdışında iyi bir makine mühendisliği eğitiminin alınabileceği ülkelerin başında Avrupa’nın teknik altyapısı en güçlü ülkelerinin arasında sayılabilecek Baltık ülkeleri gelmektedir. Son yıllarda mühendislik alanında yıldızı parlayan bu ülkeler Avrupa’nın en büyük üniversitelerinin bulunduğu ülkelere dahi bu alanda örnek olmaktadırlar. Akademik açıdan öğrenci dostu bir müfredata sahip okulları ve yaşam tarzını kendisine entegre etmeyi başarmış bu ülkeler aynı zamanda maddi açıdan da Avrupa’nın diğer pek çok ülkesine kıyasla daha avantajlı şartlar sunmaktadır.

Litvanya’da bulunan Vilnius Üniversitesi bu ülkelerde alınabilecek kalifiye bir makine mühendislik eğitimini veren en gelişmiş kurumdur. 1579’dan bu yana akademik faaliyetini sürdüren Vilnius Üniversitesi uzunca bir süre Litvanya’nın tek yüksek öğrenim kurumu olarak bilimi ve kültürü muhafaza etmiş ve sadece Litvanya’nın değil diğer Avrupa ülkelerinin de kültür hayatı üzerinde etki bırakmıştır.

Makine Mühendisliği eğitimini robotikle harmanlayarak veren üniversitenin bu yaklaşımı dahi verilen eğitimin ne kadar vizyoner olduğuna dair bir kanıttır. Litvanya’nın en büyük eğitim kurumu olan Vilnius Üniversitesi işte bu vizyonerlikten dolayı liderliği asla bırakmamıştır. Avrupa üniversite gelenekleri, akademik özgürlük ve fikir çeşitliliği gibi değerlerin büyük bir önem taşıdığı üniversitenin diğer temel özellikleri arasında öğrencilere aşıladığı zorluklarla başa çıkma yeteneği ve sosyal sorumluluk bulunmaktadır.

Bünyesinde 12 fakülte, 7 enstitü, 2 üniversite hastanesi, 4 fakülteler arası öğretim ve araştırma merkezi bulunduran Vilnius Üniversitesi aynı zamanda Litvanya’nın en eski kütüphanesini ve gelişmiş bir bilim iletişim ve enformasyon merkezini de bulundurmaktadır. Etkileyici bir gözlemevinin ve botanik bahçesinin de bulunduğu kurum öğrencilerini dünyaya dair doğal bir merakla doldurmakta ve bu sayede eğitimlerine dört elle sarılmalarını sağlamaktadır.

Baltık ülkelerinden birinde makine mühendisliği eğitimi almak, yurtdışında makine mühendisliği okuyabileceğiniz üniversitelerin hangileri olduğunu öğrenmek ve kayıt yaptırmak için, Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilir ve uzman eğitim danışmanlarımızla yurtdışı eğitimi sürecinizi en doğru şekilde başlatabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız