DRAFT BLOG

Tüm Çekya İçerikleri
Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışı Eğitimi Soru Cevap Vol2 (yurtdışında okumak)

Yurtdışında okumak için gerekli olan evraklar nelerdir, son kayıt tarihleri nedir, devam zorunluluğu, burs imkânı gibi pek çok sorunuza cevap bulabileceğiniz bu videomuzda yurtdışı dil okulu ilgili de bilgi vermeye çalıştık.

Çekya'da Ekonomi Alanında Yüksek Lisans

Avrupa’da eğitim sistemi oturmuş ve köklü üniversitelere sahip ülkelerden biri de kuşkusuz Çekya’dır. 14 ili bulunan Çekya’nın sanat ve tarih merkezi olan başkenti Prag, ülkenin aynı zamanda en büyük ilidir. Ortaçağ’dan kalma esintisiyle Prag, özellikle Çekya’da ekonomi alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere, öğrencilik hayatlarında bir yandan da ilginç ve keyifli bir görsel şölen sergilemektedir.

 

Çekya’nın köklü üniversitelere ev sahipliği yapıyor olmasından dolayı, eğitim sistemi fazlasıyla oturmuş bir yapıya sahiptir. Bu köklülük 1300’lü yılların başına kadar gider. Buna örnek olarak 1348’de kurulan Prag Charles Üniversitesi’ni gösterebiliriz. Eğitim sisteminin bu kadar köklü ve kaliteli olmasından dolayı da dünyanın çeşitli yerlerinden öğrencilerin, öğrencilik hayatlarını geçirdikleri ülkelerden biridir diyebiliriz.

 

Her yıl on binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan Çekya, yurtdışında üniversite okumak ve yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin listesindedir ve tercih sebebidir. Özellikle dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında sayılan okullarıyla Çekya, her bölümden öğrenciyi bünyesine katmaktadır. Eğitim dilinin İngilizce olması sebebiyle de yurtdışında üniversite okumak ve yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler için uluslararası alanda eğitim hizmeti sunar.

 

Pek çok alanda akademik faaliyet gösteren üniversitelerin en önemli programlarından biri de Ekonomidir. Özellikle Prag Ekonomi Üniversitesi, Ekonomi ve Ekonomi bölümüyle alakalı pek çok programı, lisans ve lisansüstü eğitim verecek şekilde gerçekleştirir. Prag Teknik Üniversitesi’nin yüksek lisans bölümleri arasında Finans ve Muhasebe, Küreselleşme Ekonomisi ve Avrupa Entegrasyonu, Uluslararası ve Diplomatik Çalışmalar, Uluslararası Yönetim, Yönetim Bilişim Sistemleri, Kantitatif Ekonomik Analiz bölümleri gibi alanlar vardır. 

 

Çekya’nın en büyük ekonomi üniversitesi olan Prag Ekonomi Üniversitesi, 1953 yılında kurulmuştur. Lisans ve yüksek lisans programlarının yanında, doktora programlarını da bünyesinde barındırır. Ayrıca içerisinde 2007 yılından beri Engelli Öğrenciler Merkezi bulunmaktadır. Prag Ekonomi Üniversitesinin eğitim dili İngilizce, Çekçe ve Rusçadır. Bu da birden fazla dilde eğitim olanağı sağlayarak okulun, çok daha fazla öğrenciye yer verebilmesini sağlamaktadır.

 

Çekya bu derece köklü ve sağlam üniversiteler barındırıyor, Avrupa Topluluğu üyesi ve Shengen Bölgesi’nde bulunuyor olmasına rağmen para biriminin Euro olmaması sebebiyle öğrenciye konforlu ve ucuz maliyetli bir öğrencilik hayatı sunar. Bu durumda Çekya’da üniversite okurken yaşam maliyetlerinizi de oldukça düşük tutabileceksiniz. Ulaşım, barınma, yeme-içme, eğlence gibi konularda yüksek paralar harcamadan hem öğrenciliğinizin, hem de Çekya’nın keyfini çıkarabileceksiniz.

 

Çekya tüm bu özellikleri ve Avrupa’nın en çok dikkat çeken ülkelerinden biri olması sebebiyle yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için oldukça idealdir. Eğer Çekya’da ekonomi alanında yüksek lisans yapmak istiyorsanız ve bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız uzman eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir; İstanbul, İzmir ve Ankara’daki ofislerimizde yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz. Draft Yurtdışı Eğitim ile geleceğinizi en doğru ve uygun şekilde planlayıp size en uygun olan üniversiteyi seçme konusunda yardımcı olabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız