DRAFT BLOG

Tüm Çekya İçerikleri
Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışı Eğitimi Soru Cevap Vol2 (yurtdışında okumak)

Yurtdışında okumak için gerekli olan evraklar nelerdir, son kayıt tarihleri nedir, devam zorunluluğu, burs imkânı gibi pek çok sorunuza cevap bulabileceğiniz bu videomuzda yurtdışı dil okulu ilgili de bilgi vermeye çalıştık.

Çekya'da Üniversite ve Öğrenci Hayatı

Eski adıyla Çek Cumhuriyeti olan Çekya, Avrupa'nın en kendine has ülkelerinden biridir. Başkent Prag bugün binlerce turistin ve gezginin uğrak yerlerindendir diyebiliriz. Avrupa şehirleri arasında en çok ziyaret edilen beş şehirden biri olan Prag, sayısız kültür merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Prag’da dünya çapında çok önemli müzeler, galeriler ve pek çok tarihi yapı bulunur. Bunun yanı sıra, sistemli ve gelişmiş ulaşım ağı sayesinde şehirde hareket etmek kolaydır. Prag, ekonomik anlamda da pek çok Avrupa şehrine kıyasla çok daha makuldür. Dolayısıyla Çekya'da üniversite ve öğrenci hayatı oldukça eğlenceli ve keyiflidir desek yanlış olmayacaktır. Ayrıca ülke, dünyanın en prestijli okullarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Neden Çekya'da Üniversite Eğitimi Almalıyım?

Öncelikle Çekya özellikle bilim, mühendislik ve tıp alanlarında eğitim veren, uluslararası düzeyde kabul görmüş ve köklü üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Çekya’da, yüksek eğitim standartlarının sağlanmasına ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmakta ve yüksek kalite ve geleneğe sahip eğitim ve araştırma imkanları sağlanmaktadır. 1348 yılında, başkent Prag’da kurulmuş olan Charles Üniversitesi, Orta Avrupa’nın en eski üniversitesidir. Ülkede uluslararası sıralamalarda ilk 1000 içinde olan pek çok kaliteli ve köklü üniversite de bulunmaktadır. Çekya’da okumak için bir diğer neden de Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nde yer alan uluslararası öneme sahip, kaliteli üniversitelerle etkileşim halinde olan pek önemli üniversiteye sahip olmasıdır. Çeşitli ülkelerden gelen pek çok akademik personeli ve öğrenci profiliyle Çekya, öğrencilere çok kültürlü ve renkli bir üniversite yaşamı sunar.

Çekya'da Yaşam Maliyetleri Nasıldır?

Diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun bir yer olan Çekya yurt dışında üniversite okumak isteyenler için oldukça cazip bir yerdir diyebiliriz. Prag’da okuyan bir öğrencinin aylık ortalama yaşam maliyetleri, konaklama, yeme-içme, ulaşım, sosyal aktiviteler gibi kategoriler birlikte ele alındığında 1500-2500 TL arasında değişmektedir. Bu rakamlar, Ostrava’da daha da düşmektedir. İstanbul ile kıyaslandığında neredeyse %40 oranında daha ucuz olduğunu söylemek mümkündür.

Prag’da üniversite okuyan bir öğrenci, yemek için aylık ortalama 600 TL, ulaşım için 100 TL, konaklama için 600-700 TL, sosyal etkinlikler için ise yaklaşık 200-300 TL ödeyerek belirli bir standardı koruyabilmektedir. Hatta Prag’ın görece küçük bir şehir olduğu düşünüldüğünde, bisiklet veya yürüyüş gibi seçeneklerle ulaşım maliyetlerinizi neredeyse sıfıra indirebilirsiniz.

Yurt dışı okulları hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız