DRAFT BLOG

Tüm Çekya İçerikleri
Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışı Eğitimi Soru Cevap Vol2 (yurtdışında okumak)

Yurtdışında okumak için gerekli olan evraklar nelerdir, son kayıt tarihleri nedir, devam zorunluluğu, burs imkânı gibi pek çok sorunuza cevap bulabileceğiniz bu videomuzda yurtdışı dil okulu ilgili de bilgi vermeye çalıştık.

Çekya’da Yaşam Maliyetleri

Avrupa’nın kalbinde yer alan, Orta Avrupa kültürünü her köşesinde derinden hissedeceğiniz Çekya, sadece büyüleyici tarihi dokusuyla değil, köklü ve çok kaliteli üniversiteleriyle de dünyanın pek çok yerinden gelen öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer alan bir ülkedir. Çekya’da Avrupa kültürüne dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Üstelik diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun yaşam maliyetlerine sahip olması da bu noktada Çekya’yı daha avantajlı kılıyor. Bu yazımızda, Çek üniversitelerinde eğitim almayı düşünenler için Çekya’daki yaşam maliyetlerini öğrenci gözünden kısaca incelemek istedik.

Çekya, Avrupa Birliği ve Schengen Topluluğu üyesidir. Ancak Çekya’yı aynı statüdeki diğer ülkelerden ayıran bir fark vardır: Diğer pek çok AB üye devletin aksine Çekya, Euro para birimine geçmemiş olup Çek Korunası adı verilen kendi para birimini kullanmaktadır. Bu sayede Çekya’daki fiyatlar ve maliyetler daha düşük seviyelerde korunabilmiştir. Bugün itibariyle 1 TL, 3,77 Çek Korunasına karşılık gelmektedir.

Prag’da okuyan bir öğrencinin aylık ortalama yaşam maliyetleri, konaklama, yeme-içme, ulaşım, sosyal aktiviteler gibi kategoriler birlikte ele alındığında 1500-2500 TL arasında değişmektedir. Bu rakamlar, Ostrava’da daha da düşmektedir. İstanbul ile kıyaslandığında neredeyse %40 oranında daha ucuz olduğunu söylemek mümkündür. 

Prag’da üniversite okuyan bir öğrenci, yemek için aylık ortalama 600 TL, ulaşım için 100 TL, konaklama için 600-700 TL, sosyal etkinlikler için ise yaklaşık 200-300 TL ödeyerek belirli bir standardı koruyabilmektedir. Hatta Prag’ın görece küçük bir şehir olduğu düşünüldüğünde, bisiklet veya yürüyüş gibi seçeneklerle ulaşım maliyetlerinizi neredeyse sıfıra indirebilirsiniz. 

Çekya’nın üniversite okumak için mükemmel bir ülke olduğunu da söylemek gerekir. Çek Teknik Üniversitesi, Ostrava Teknik Üniversitesi, Charles Üniversitesi gibi dünya sıralamasında en iyi ilk 1000 üniversite arasında yer alan okullarda sınavsız okuma imkanı bulurken aynı zamanda Avrupa’yı tam kalbinde deneyimleme fırsatı bulabilir, yabancı dilinizi geliştirerek pek çok farklı kültürden arkadaşlar edinebilirsiniz. 

Çekya’nın başkenti Prag, kültür-sanat açısından Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir. Halkın kendi arasında para toplayarak inşaatını başlattığı Opera Binası bunun en güzel örneklerinden biridir. Ayrıca Prag, her yıl onlarca festivale ev sahipliği yapar. Prag Kış Müzik Festivali, Avrupa Film Günleri ve dünyaca ünlü Bohemya Karnavalı bunlardan sadece birkaçı!

Çekya’da üniversite okumak ve yurtdışı eğitim seçeneklerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz. Tecrübeli danışmanlarımız tüm sorularınıza yanıt vermekten memnuniyet duyacaktır. Dilerseniz İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizden randevu alarak ekibimizle yüz yüze görüşebilirsiniz. Arayın, geleceğinizi planlamaya başlayalım!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız