DRAFT BLOG

Tüm Macaristan İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Debrecen'de Yaşam

Genel Bilgiler

Debrecen, Budapeşte’den sonra Macaristan’ın ikinci büyük şehriolup başkent Budapeşte’ye 220 km uzaklıktadır. Debrecen, 18. yüzyıla kadar Macaristan’ın en büyük şehriydi. Şehrin ilk adı kaynaklarda “Debrezun” olarak geçmektedir. Bu ismin Eski Türkçe bir kelime olan Debresin’den geldiği düşünülmektedir. Debrecen’in Ukrayna ve Romanya’ya olan yakınlığı şehri bir ticaret merkezi haline getirmiştir.

Konaklama

Debrecen’de butik oteller ve orta sınıf oteller çoğunluğu oluşturmaktadır. Özellikle hosteller sayesinde uygun fiyata konaklamak mümkündür. Genellikle öğrenci şehri sıfatıyla bilinen Debrecen, öğrenciler için sunduğu pek çok olanakla gerçekten öğrenciler için doğru bir şehir olduğunu göstermektedir. Debrecen’de eğitim alacak öğrencilerin kiralayabilecekleri evlerin ortalama fiyatları, Macaristan’daki diğer şehirlere göre daha uygun bir seviyededir.

Ulaşım

Debrecen’de şehir içi ulaşım tramvay, otobüs ve troleybüsler ile gerçekleşmektedir. Şehir içerisinde ulaşım oldukça rahattır. Toplu taşıma araçları yoluyla veya yaya olarak Debrecen’in her yerine rahatlıkla ulaşılabilir. Ayrıca şehir merkezinde bisiklet kiralama noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan bisiklet kiralayarak Debrecen içinde keyifli bir bisiklet turu yapabilirsiniz.

Yeme-İçme

Makarna ve patates, Debrecen mutfağında yoğun tüketilen besinlerdir. Macar mutfağında oldukça popüler olan Gulaş yemeğini Debrecen’deki restoranlarda da sıklıkla görebilirsiniz. Bunun dışında Palaçinka adı verilen şeker ve ceviz içerikli krep tatlıları da Debrecen’in popüler yemeklerinden bir tanesidir.

Sosyal Etkinlikler

Öğrenci şehri olarak bilinen Debrecen’de son derece eğlenceli festivaller düzenlenmektedir. Debrecen Wine and Jazz Days, Ağustos ayının vazgeçilmez festivallerinden biridir. 30’dan fazla jazz sanatçısı bu festivalde sahne almaktadır.

Ağustos ayında dünyanın dört bir yanından gelen turistleri Debrecen’de buluşturan Debrecen Çiçek Festivali, her yıl 20 Ağustos’ta gerçekleşmektedir. Arabalar üzerine dizayn edilen çiçekler şehri turlarken rengarenk bir festival havası oluşmaktadır.

Şehirde mutlaka gezip görmeniz gereken yapılardan birincisi Büyük Protestan Kilisesi, bir diğer adıyla Nagytemplom, Kossuth ve Kalvin meydanlarının arasında merkezi bir konumda yer almaktadır. Ayrıca Nagytemplom Macaristan’daki Protestan Kilisesi’nin sembolüdür. Kilise 19. yüzyılda Neo-Klasik tarzda inşa edilmiştir.

Mihaly Muncasky’nin yağlı boya tablo sanat koleksiyonunu içeren Deri Müzesi de Debrecen’in en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Müze ayrıca büyük el emeğiyle hazırlanmış bir Antik Mısır koleksiyonuna sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız