DRAFT BLOG

DGS'ye Girmeden Yurtdışında Okumak Mümkün Mü?

Ülkemizde “DGS” kısaltması ile bilinen Dikey Geçiş Sınavı; Sağlık Meslek Yüksekokulu veya Adalet Meslek Yüksekokulu gibi iki yıllık eğitim veren fakültelerin ön lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin yüksek öğrenimlerini dört yıllık fakültelerde sürdürerek lisans diploması almaya hak kazanmaları için başarıyla geçmeleri gereken bir sınavdır. Bu sınavı başarıyla geçen öğrencilerin dört yıllık fakültelere devam ettiği süreç ise “lisans tamamlama” olarak bilinmektedir.

İki yıllık önlisanslarını dört yıllık lisansa tamamlamak isteyen ön lisans öğrencileri her yıl on binlerce kişinin yarıştığı DGS’de yüksek puanlar almak zorunda kalmaktadır. Son derece zorlu bir sınav olarak tanımlanan DGS, lisans tamamlamak isteyen pek çok öğrenci için çoğu zaman yoğun bir stres kaynağıdır. Bu sınavdan gereken puanı alamayan öğrenciler ise maalesef ki dört yıllık bir lisans yapma hayallerine veda etmektedirler.

Yine de DGS gibi zorlu bir sınav ile uğraşmak önlisans eğitiminizi lisansa tamamlamak için elinizdeki tek seçenek değildir. DGS’ye girmeden lisans tamamlamanız son derece mümkündür. Yurtdışında eğitim veren üniversiteler arasında Türk müfredatını ve DGS’nin hassasiyetini gözeterek eğitim veren üniversiteler mevcuttur.

DGS olmadan lisans tamamlama imkanını size sunan eğitim kurumlarının bulunduğu ülkelerin başında ise Makedonya gelmektedir. Türk kültürü ile son derece yakın olan kültürüyle tanınan Makedonya aynı zamanda İstanbul’a da 1 saatlik bir uçuş mesafesinde bulunan şirin fakat eğitim açısından fazlasıyla iddialı bir Balkan ülkesidir. Türkçe’nin yoğun olarak konuşulduğu ve bu sebepten dolayı Türk öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşamadan öğrenimlerini sürdürdüğü bir ülke olan Makedonya’da DGS sınavı olmadan yapılacak bir lisans tamamlama eğitiminin denkliği YÖK tarafından da tanındığı için bu eğitimi aldıktan sonra öğrenciler Türkiye’de çalışma imkanı da bulmaktadır.

Akademik açıdan son derece avantajlı olan Makedonya’da bulunan Uluslararası Vizyon Üniversitesi lisans tamamlama eğitimi için harika bir seçenektir. Avrupa’da Türkçe eğitim veren tek üniversite olan Uluslararası Vizyon üniversitesi, DGS’ye girmeden lisans tamamlamak isteyenler için harika fırsatlar sunmaktadır. Uzaktan eğitim konseptiyle devam zorunluluğunu da ortadan kaldıran Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Türkiye müfredatı ile paralel ilerleyen müfredatı ve Türkçe eğitimi sayesinde pek çok öğrenci tarafından tercih edilen bir eğitim kurumudur. 

Bu kurumda lisans tamamlamayı seçtiğinizde, devam zorunluluğu olmadan yılda sadece iki defa sınavlara girerek mezun olduktan sonra bir lisans diplomasına sahip olabilirsiniz. Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Makedonya’nın son derece yoğun Türkçe konuşulan kentlerinden birisi olan Gostivar’da bulunmaktadır ve başkent Üsküp’ten ulaşımı kolaydır. Uygun yaşam standartları sayesinde sınavlara gittiğinizde çok kaliteli konaklama imkanlarından faydalanabileceğiniz bir şehirde olan kurum hem akademik hem de maddi açıdan tercih edilesidir.

Yurtdışı eğitim süreci hakkında daha detaylı ve sağlıklı bilgi almak için İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız