DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Tüm Ukrayna İçerikleri
Tüm Çekya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Döviz Kurlarından En Az Etkilenerek Üniversite Okuyabileceğiniz 4 Ülke

Son günlerde hızla yükselen döviz kurlarıyla birlikte, yurtdışında üniversite okumayı düşünen öğrenci adaylarından sık sık duyduğumuz bir soru var: “Yurtdışında döviz kurlarından etkilenmeden okuyabilir miyim?” Hal böyle olunca, biz de bu yazımızda herkesin merak ettiği bu soruya yanıt vermeyi amaçladık.

Öncelikle şunu söylemek gerekir. Her ne kadar Türk Lirası dünyadaki pek çok para birimi karşısında değer kaybetse de bu yükseliş ve düşüşler her para birimi için ayrı parametrelerle ilerler. Başka bir deyişle, Euro hızla değer kazanırken para birimi olarak Euro kullanan ülkelerde yaşam maliyetleri yükselebilir, ancak diğer ülkelerde bu artışlar çok daha sınırlı bir biçimde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla, kendi para birimlerini kullanan ülkelerde döviz kurlarından etkilenmeden kaliteli üniversite eğitimi almanız mümkün! Dilerseniz bu ülkelere göz atalım. 

Ukrayna

Yaşadığı sancılı günleri yavaş yavaş geride bırakan Ukrayna, kaliteli üniversiteleri ve uygun yaşam maliyetleriyle iyi bir seçenektir. Ukrayna’nın para birimi Grivna olup 1 Türk Lirası yaklaşık 4,5 Grivna’ya karşılık gelir. Birkaç örnek vermek gerekirse, Ukrayna’da toplu taşıma yaklaşık 1 TL, patatesin kilosu 1,5 TL, etin kilosu ise 25 TL civarındadır. Ukrayna’nın başkenti ve pek çok üniversitenin bulunduğu Kiev’e bakarsak, Kiev’de bir öğrencinin aylık yaşam maliyetleri (yeme-içme, konaklama, ulaşım ve sosyal etkinlik harcamaları) 1000-1600 TL civarındadır ki ülkemizin büyük şehirleriyle kıyaslandığında çok daha düşüktür. Kısacası, Ukrayna’da bazıları ilk 1000’de yer alan kaliteli üniversitelerde çok uygun maliyetlerle okuyabilirsiniz! 

Çekya

Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro’ya geçmeyip kendi para birimini kullanmaya devam eden Çekya da Avrupa’nın uygun maliyetli ülkelerinden biridir. Çekya’nın para birimi Çek Korunası olup bugün itibariyle 1 TL 3,77 Çek Korunasına karşılık gelir. Dolayısıyla, Çekya’da okurken kur dalgalanmalarından çok daha az etkilenebilirsiniz. Çekya’da üniversite okuyan bir öğrencinin aylık ortalama yaşam maliyetleri 1500’den başlamakta olup buna yeme-içme, konaklama, ulaşım ve sosyal etkinlikler dahildir. Ayrıca, Çekya’nın Avrupa’nın merkezinde bulunduğu düşünülürse, dilerseniz diğer Avrupa ülkelerine de kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.

Çekya üniversiteleri, özellikle ekonomi, finans, işletme gibi alanlarda çok iyi fırsatlar sunar. Bazıları dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan Çek üniversitelerini mühendislik ve doğa bilimleri gibi alanlar için de tercih edebilirsiniz.

Makedonya

Balkanların saklı incisi Makedonya da son derece uygun fiyatlarla kaliteli üniversite eğitimi alabileceğiniz, makul bütçelerle konforlu bir yaşam sürebileceğiniz ülkelerden biridir. 1 TL yaklaşık 9,6 Makedon dinarına karşılık gelmekte olup Makedonya sabit kur uygulamasını sürdüren ülkelerden biridir. Bu, Makedonya’da okumayı tercih etmeniz halinde döviz kurlarından minimum seviyede etkileneceğiniz anlamına gelir. Makedonya’da da 1500 TL civarı bütçelerle ülkemizdeki standartlarınızdan feragat etmeden üniversite okuyabilirsiniz! 

Makedonya üniversiteleri, özellikle Türkçe eğitim seçenekleri ve ülkemize hem kültürel hem coğrafi yakınlığı nedeniyle de öğrenci adaylarımız tarafından sık tercih edilen ülkelerden biridir. Güzel Makedonya’yı seveceksiniz!

Azerbaycan

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan da Dolar veya Euro kurlarından etkilenmeden eğitim alabileceğiniz ülkelerden biridir. Bugün itibariyle 1 TL yaklaşık 0,28 Azerbaycan Manatına karşılık gelir. Ancak alım gücü açısından, Azerbaycan ve Türkiye birbirine yakın sayılabilir. Bu, Türkiye’deki yaşam standartlarınızı bütçenizi değiştirmeden Azerbaycan’da koruyabileceğiniz anlamına gelir. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaşam maliyetleri İstanbul ile kıyaslandığında neredeyse yarı yarıya daha düşüktür. Bakü’de aylık 1000 TL’den başlayan maliyetlerle üniversite okuyabilirsiniz!

Azerbaycan; tıp, mühendislik ve pedagoji gibi alanlarda köklü üniversiteleri ve kaliteli eğitimi, Türkçe müfredat seçenekleri ve sınavsız üniversite imkanlarıyla da çok cazip bir seçenektir.

***

Yurtdışında uygun yaşam maliyetleriyle üniversite okuyabileceğiniz diğer ülkeler hakkında bilgi almak ve ülkelerin yaşam maliyetlerini karşılaştırmalı incelemek için web sitemizde sizler için hazırlandığımız yaşam maliyetleri sayfamızı inceleyebilir, dilerseniz daha ayrıntılı bilgi için uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz. Bizlere Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizden ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız