DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Draft Eğitim İle Azerbaycan'da Sınavsız Eğitim Fırsatı

Azerbaycan, Türkiye’de “kardeş ülke” olarak andığımız bir ülke. Burada ne dil ne de kültür anlamında zorlu bir oryantasyon süreci yaşamayacaktır. Bu süreç, Azerbaycan üniversitelerini ülkemizden yurt dışına gitmek isteyen, fakat Türkiye’den o kadar da uzağa gitmek istemeyen öğrenciler için uygun bir seçim haline getiriyor. Diğer yurt dışı üniversitelerinde verilen kaliteli yüksek eğitimi, çok daha uygun yaşam ve harç giderleri ile almanız Azerbaycan’da mümkün. 

Azerbaycan’daki üniversiteleri, yurt dışı okulları arasında özel bir yere koyan özelliklerinden biri de bu ülkede, Rusya ve çoğu Orta Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sınavsız üniversite uygulamasının olmasıdır. Bu demek oluyor ki Azerbaycan’da yalnızca lise diploması ile eğitim alma imkanına sahip oluyorsunuz. Mezuniyet sonrası işleme geçen sistemli denklik programları da bu üniversiteleri pek çok öğrenci için cazip kılmaktadır. 

Sovyetler Birliği’ndeki devlet üniversitesi geleneğinin bir diğer taşıyıcısı olan Azerbaycan üniversiteleri de Rusya’da olduğu gibi özellikle mühendislik, iktisat, işletme gibi alanlara yapılmış olan yatırımlarla biliniyorlar. Şimdi bu üniversitelerin bazılarını kısaca tanıtalım... 

Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi

1920 yılında Bakü şehrinde eğitim vermeye başlayan Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, bilimsel araştırmayı destekleyen tavrı ve yüksek kalitedeki eğitimiyle günümüzde Azerbaycan'da petrol mühendisliği seçimlerinde dünyanın birçok ülkesindeki öğrencinin ilk tercihi olmayı başarmıştır. 

Üniversite 1920 yılında Bakü Politeknik Enstitüsü olarak kurulmuş, bu eğitim merkezi sonraları Azerbaycan Politeknik Enstitüsü (1923-1930), Azerbaycan Petrol Enstitüsü (1930-1934), Azerbaycan İndustrial (Sanayi) Enstitüsü (1934-1959), Azerbaycan Petrol ve Kimya Enstitüsü (1959-1991), Azerbaycan Sanayi Üniversitesi (1991-1992) ve Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi (1992 yılından) adları altında  petrol-gaz ve diğer sanayi alanları için yüksek nitelikli mühendisler yetiştirmiştir. Mühendislik eğitiminin yanı sıra bilimsel pedagojik bölümleri de bulunmaktadır. Toplam 6 fakültede pekçok bölümde eğitim verilmektedir.

Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan‘ın en eski ve saygın üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi; 1919 yılında kurulmuştur. Üniversitenin en eski mezunları arasında Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanlarından olan  Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev bulunmaktadır. Ayrıca bu okul Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesine de girmiştir.
Bakü Üniversitesi 1930’da Sovyet yöneticiler tarafından “yeniden yapılandırma” adı altında kapatılmış ve okulun yerine de Ali Eğitim Enstitüsü kurulmuştur. 1934 yılında Azerbaycan genelinde eğitim düzeyinin azaldığını gören Sovyetler Birliği yönetimi, Azerbaycan'da okumak isteyenlerin sayısını yeniden artırmak amacıyla Bakü Devlet Üniversitesi’ni yeniden açmıştır. Eğitim vermeye 2 fakülte ile başlayan Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 17 fakülteye sahip büyük bir eğitim kurumu olmuştur. 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’daki diğer üniversiteler arasında özel bir yere sahiptir. 108 hektarlık alan üzerine kurulu üniversite kampüsü, her türlü tesis ve imkanı barındıran modern eğitim binalarına sahiptir. Elektronik alanlar, laboratuvarlar, internet merkezleri ve modern bilişim teknolojileriyle donatılmış elektronik kütüphanesi tüm öğrenci ve öğretim üyelerinin hizmetindedir. 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, 4 kıtadan 50 üniversiteyle işbirliği anlaşması imzalamış, uluslararası ilişkilerini derinleştirmiştir. Mevcut durumda 3 TEMPUS hibe projesini yürütmektedir.  NDÜ; Avrupa Rektörler Kulübü, Asya Birliği Üniversiteleri, Karadeniz Sektörü Üniversiteler Birliği ve Kafkas Üniversiteleri Birliği’ne üyedir. Bu üyelikler, NDÜ’nün kültürel yaşamında büyük rol oynamaktadır.

Bize Ulaşın

Azerbaycan’daki kaliteli üniversiteler, Avrupa’daki sınavsız üniversiteler ve daha fazlası için uzman eğitim danışmanlarımızla iletişime geçin. Bunu yapmak için internet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurmanız yeterlidir. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız