DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Tüm Azerbaycan İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Eğitim Dili Türkçe Olan Yurt Dışı Üniversiteleri

Yurt dışında eğitim almak için illa ki büyük miktarlarda para ödemeniz veya zorlu sınavlarda yüksek puanlar almanız gerekmiyor. Bunu belki de biliyordunuz. Bu sebeple de sizler için yineliyoruz: Yurt dışındaki pek çok ülkede, üniversitede sınavsız eğitim almak mümkün. Yalnızca not dökümünüz ve lise diplomanız ile başvuru yapabildiğiniz yüksek öğretim kurumları mevcuttur. Bunların dışında gereken şey ise başvuru yaptığınız okulun eğitim diline dayalı olarak bir dil yeterliliği beyanında bulunmanız. Peki bir de üstüne yurt dışında Türkçe dilinde eğitim alabileceğinizi söyleseydik, ne düşünürdünüz? Üstelik hem sınavsız, hem de Türkçe dilinde!

Sınavsız Üniversiteler Nerede?

Bu tür üniversiteler genellikle Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinde bulunuyor. Rusya, Polonya, Azerbaycan, Ukrayna bu ülkelerden bazıları. Ayrıca sınavsız üniversitelerde, normal şartlarda oldukça yüksek puanlar almanızı gerektiren hukuk, mühendislik, mimarlık bölümlerini de okuyabiliyorsunuz. Mezun olduktan sonra gireceğiniz bir ‘denklik programı’, diplomanızı dünya çapında tanınır hale getiriyor. Bu yüksek öğretim seçeneği özellikle sınav stresini yoğun yaşayanlar ve sınavlara hazırlanacak zaman ve enerjisi olmayan öğrenci adayları tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 

Yurt dışı eğitimine dahil avantajlar yalnızca bunlarla sınırlı da değil. Eğer bir dil engeliniz var ise yurt dışında Türkçe eğitim alma imkanınız da mevcut. Örneğin Azerbaycan üniversitelerinde eğitim dili, Türkçe’nin bir diyalekti olarak sayılabilecek olan Azeri Türkçesidir. Ayrıca Balkanlar’da Makedonya’da da Türkçe üniversite eğitimi alabileceğiniz sınavsız üniversiteler mevcuttur. İsterseniz gelin birlikte, bu okullardan bazılarını kısaca tanıyalım. 

Azerbaycan: Bakü Teknik Üniversitesi

Okul 1950 yılında kurulmuştur. ATÜ olarak da anabileceğimiz üniversitenin eğitim standartları Bologna eğitim kriterlerini karşılamaktadır. Ülke çapında köklü ve prestijli bir üniversite olarak tanınmıştır. 26 farklı akademik alanda, 70 farklı uzmanlık programı için eğitim verilen yaklaşık 6000 öğrenciyi bünyesinde yetiştirmektedir.

ATÜ, 700 bini aşkın akademik yayını barındıran büyük kütüphanesiyle ünlüdür. Üniversite, kayıtlı bulunan tüm öğrencilerine, bu kütüphaneye internet üzerinden ücretsiz ulaşabilme olanağı sağlamaktadır. Eğitim dili olarak Azeri Türkçesi seçeneği bulunmakla birlikte, Rusça eğitim de verilmektedir.

Makedonya: Uluslararası Vizyon Üniversitesi

Uluslararası Vizyon Üniversitesi (UVÜ), Makedonya’da Türk nüfusun yoğunlukta yaşadığı Gostivar kentinde yer almaktadır. Yaklaşık 80.000 kişinin yaşadığı bu küçük kentte Türkçe yaygın olarak konuşulmaktadır. Eğer burayı tercih ederseniz kendinizi evinizden pek de uzakta hissetmeyeceksiniz. Konumu Makedonya’nın batısındadır. 

UVÜ, Türkçe eğitim yetkisine sahip bir yüksek eğitim kurumudur. Bu özelliği bakımından Avrupa’da sayılı üniversitelerden biridir. Türkiye dışında, Türkçe eğitim alınabilen ilk üniversite olma özelliği taşır. Bu bakımdan üniversitenin işlediği eğitim müfredatı, Türkiye’deki müfredata paralel özellik göstermektedir. 

Bize Ulaşın

Yurt dışı eğitimi, Avrupa’nın en kaliteli okulları, Makedonya üniversiteleri, sınavsız üniversiteler ve başka pek çok eğitime dair konuyla ilgili uzman eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Bunu yapmak için sitemizdeki online iletişim formunu doldurmalısınız. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız