DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
En Kaliteli Macaristan Üniversiteleri Hangileridir?

Orta Avrupa'da yer alan ve kendine has güzellikleri ile göz dolduran Macaristan, dünyanın en popüler 15 turistik ülkesinden biridir. Başkent Budapeşte, dünyanın en güzel şehri ünvanına sahip olup pek çok saygın üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır. Para birimi Macar Forinti olan ülke aynı zamanda öğrenci dostu bir ülke olması ile de ün salmıştır.

Macaristan, yükseköğretim açısından Avrupa’da Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden sonra yurt dışı eğitimi için tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Ülke, bünyesindeki öğrencilere köklü üniversiteleri ve Avrupa standartlarındaki eğitim kalitesi ile vizyonu geniş ve prestijli bir yurt dışı eğitimi olanağı sunmaktadır. Macaristan üniversitelerinde öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı giderek artmakta ve bu politika devlet tarafından da desteklenmektedir. Macaristan üniversitelerinin İngilizce müfredatlı eğitim ve değişim programlarında gözlenen artışla bu sayının daha da artması beklenmektedir. 

Kaliteli Ve Prestijli Macaristan Üniversiteleri
Avrupa’daki yükseköğretim sistemlerini birbiriyle daha uyumlu hale getirmeyi hedefleyen Bologna Süreci uyarınca, Macaristan’daki üniversiteler lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlar sunmaktadır. Lisans programları 3-4 yıl, yüksek lisans programları 1-2 yıl, doktora programları ise 3 yıl sürmektedir. Bazı alanlarda (örn. eczacılık, tıp) lisans ve yüksek lisans seviyelerini bir araya getiren programlar bulunmaktadır ve bu programlar genellikle 5-6 yıl sürmektedir.

Macaristan’da faaliyet gösteren 5 üniversite QS Dünya Üniversite Sıralamasında (2018) yer almış, QS EECA Üniversite Sıralamasına (2018) ise 8 üniversite girmiştir. Macaristan’da en yüksek sıralamada bulunan beş üniversite şunlardır: Szeged Üniversitesi, Eötvös Loránd Üniversitesi, Debrecen Üniversitesi, Budapeşte Corvinus Üniversitesi ve Budapeşte Teknoloji Üniversitesi. Ülkede kaliteli bir eğitim alabileceğiniz daha pek çok okul bulunmaktadır. Budapeşte Film Akademisi, Budapeşte Metropolitan Üniversitesi ve Dunaujvaros Üniversitesi yurt dışında kaliteli bir eğitim alabileceğiniz diğer kurumlar arasındadır.

Macaristan üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, okullar hakkında detaylı bilgi almak ve yurt dışı eğitimi ile alakalı aklınıza takılabilecek her türlü sorunun cevabını en doğru şekilde almak için uzman eğitim danışmanlarımız ile İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizde yüz yüze görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız