DRAFT BLOG

Tüm İtalya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Floransa'da Yaşam

Genel Bilgiler

Sanat ve kültür kenti Floransa, İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti ve en büyük şehridir. Nüfusu 700.000 civarındadır. “Orta Çağ’ın Atina’sı” diye anılan bir ticaret ve finans merkezi olduktan sonra Rönesans’ın doğumuna ev sahipliği yapan, tarihsel ve kültürel anlamda çok önemli bir şehirdir. Tarihi şehir merkezi 1982’de UNESCO kültür mirası listesine alınmıştır. Çok ünlü sanatçılara, politikacılara ve düşünürlere de ev sahipliği yapmıştır. Ünlü düşünür Machiavelli bunlardan sadece birisidir.

Floransa bugün de sanat ve kültür alanında dünyanın en önemli merkezlerinden olup çok popüler bir destinasyondur. Yıl boyunca sanat, tasarım, moda gibi alanlarda pek çok etkinlik yapılan Floransa, sanat ve mimariye hâlâ yön veren bir şehirdir. Forbes tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilmiştir.

Yeme-İçme

Floransa, İtalyan usulü pizza ve makarnalarıyla ünlüdür. Ayrıca, şehirde ilginç bir “Gizli Fırın” geleneği vardır. Bu fırınlar sabaha karşı açık olup diğer restoranlar için hamur işi üreten geleneksel imalathanelerdir. Buralarda fırından yeni çıkmış çok taze ürünleri çok ucuza alabilirsiniz. “Gizli” diye anılmalarının nedeni çoğu zaman reklam panosu gibi tanıtıcı işaretlere sahip olmamalarıdır. Floransa’da bu fırınları bulmak dahi başlı başlına eğlenceli bir aktivitedir. 

Ulaşım

Floransa’da ulaşım çoğunlukla otobüs, tramvay, taksi ve bisikletle sağlanmaktadır. Otobüs biletleri 90 dakikalık süreyle geçerli olup SMS ile de alınabilmektedir. Şehrin turistik yerlerini dolaşan, 05:30 ile gece yarısı arasında çalışan bir tramvay hattı bulunmaktadır. Taksiler ise taksi duraklarında çalışırlar, yolda taksi durdurma uygulaması yaygın bir uygulama değildir. Diğer taraftan, Floransa bisiklet ve yürüyerek ulaşım için çok uygun bir şehirdir. Mesafeler çok uzak olmadığı için pek çok yere bisikletle veya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Konaklama

Kent merkezine yakın konaklamayı tercih ederseniz pek çok turistik ve kültürel noktaya (örn. Katedral, Kraliyet Sarayı, Vecchio Köprüsü, Leonardo da Vinci müzesi) yürüme mesafesinde bulunacağınız için ulaşım masrafınız düşecektir. Elbette kent merkezine yakın lokasyonlarda daire kiralarının biraz artabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bunun yanında pek çok okul konaklama konusunda öğrencilerini uygun seçeneklere yönlendirmektedir. 

Sosyal Etkinlikler

Floransa’da sosyal yaşam çoğunlukla tarihi kent merkezinde devam etmektedir. Buralarda çok sayıda müze gezebilir, yıl boyunca devam eden sanat etkinliklerine katılabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda tarihi ve köklü kafe, restoran vb. mekânlarda arkadaşlarınızla birlikte İtalyan lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Katedral’in dışındaki sokak pazarları da görülmeye değerdir.

Ayrıca, Floransa’nın hemen dışındaki kırsal alanlar da görülmeye değerdir. Toskana, İtalya’nın en muhteşem doğal güzelliklerine sahip bölgelerinden biridir. Sakin bir hafta sonu manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için idealdir. Tarihi Romalılardan da geriye, Etrüsklere kadar giden Fiesole köyünü görmenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız