DRAFT BLOG

Fransa’da Okurken Çalışmak Mümkün Mü?

Geçmişi yüzyıllara dayanan kaliteli üniversiteleri ve köklü eğitim geleneğiyle Fransa, yurtdışı eğitim dünyasının en gözde ülkelerinden biridir. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Fransız üniversiteleri, özellikle kozmopolit ve özgürlükçü yapılarıyla da tercih sebebi olmaya devam etmekte, her yıl dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce öğrenci adayı Fransız üniversitelerinde eğitim almak için başvuru yapmaktadır. 

Fransa’da yaşam masrafları görece yüksek olduğundan dolayı, Fransa’da eğitim almayı düşünen pek çok aday “Fransa’da okurken çalışabilir miyim?” sorusunun yanıtını aramaktadır. Biz de Fransa’da eğitim alırken çalışabileceğiniz koşullarla ilgili bilgileri sizler için derledik.

Fransa’da yabancı öğrencilerin çalışma hakkı bulunmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerinde öğrencilere tanınan çalışma izni genellikle haftalık 20 saat civarındayken, bu süre Fransa’da yıllık 964 saat olup ortalama bir çalışanın yıllık mesai saatlerinin %60’ına karşılık gelir. 

Fransa’da çalışmaya başladığınızda alacağınız ücret en az asgari ücret tutarında olacaktır. Fransa’da saatlik asgari ücret brüt 9,76 Euro olup Kasım 2018 Euro kuru itibariyle yaklaşık 60 TL’ye karşılık gelir. Kabaca bir hesapla, Fransa’da eğitim alırken yaklaşık 58.000 Türk Lirası kazanabilirsiniz!

Fransa’da eğitim alırken çalışmak istiyorsanız, kesinlikle bir iş sözleşmesi yapmanız ve sosyal güvenlik kapsamında bulunmanız gerekecektir. İş sözleşmeniz ve sosyal güvenliğiniz, Fransa’da öğrencilere tanınan sağlık ve diğer sosyal haklardan faydalanmanız açısından çok önemlidir. 

Fransız üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler, haftada ortalama 20 saatlik çalışmanın yanı sıra birkaç ay sürebilen staj programlarından da düzenli gelir elde etme olanağı bulabilirler. Bu staj olanakları elbette okumakta olduğunuz bölümle bağlantılı olmalıdır. Fransız mevzuatına göre, iki aydan uzun süren staj programlarında öğrencilere aylık 577,50 Euro ücret ödenmelidir.

Diğer taraftan, öğrenciler zaman zaman doğrudan eğitim aldıkları üniversitede çalışma olanağı da bulabilmektedir. Türkiye’deki üniversitelere benzer şekilde, üniversitede okurken kütüphanede çalışabilir, kültürel veya spor etkinliklerinde yer alabilir, engelli öğrencilere yardım edebilir veya diğer ücretli çalışma olanaklarından faydalanabilirsiniz. Bu konuda her üniversite farklı olanaklar sunmaktadır.

Fransız üniversitelerinde çalışma olanakları ve Fransa’da yurtdışı eğitim seçenekleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz uzman Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibimizle irtibat kurabilirsiniz. Dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilir, bir kahve eşliğinde ücretsiz kariyer danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız