DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Fransa Üniversiteleri Kabul Koşulları Hakkında Merak Ettikleriniz

Dünya genelinde akademik eğitimin dünü, bugünü ve yarınını şekillendiren en önemli ülkelerden biri olan Fransa, dünyanın en köklü ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan ülkelerden biridir. Fransa’da lisans, yüksek lisans, doktora veya dil eğitimi gibi her alanda mükemmel eğitim alabileceğiniz eğitim kurumları bulunmaktadır.

Yaklaşık 800 yıl önce Sorbonne Üniversitesi’yle başlayan Fransız üniversite geleneği, her zaman çeşitliliğin ve kalitenin ön plana çıkarıldığı bir gelenek olmuştur. Öyle ki bugün ABD, Kanada gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra dünyanın neredeyse her köşesinden yüzbinlerce öğrenci her yıl eğitim almak için Fransa’yı tercih etmektedir. Fransa’nın son derece kozmopolit kültürü de burada eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için büyük bir avantajdır. 

Fransa’da eğitim almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri, Fransız üniversitelerinin başvuru süreci ve kabul koşullarıdır. Biz de bu yazımızda takipçilerimiz tarafından çok merak edilen bu konuyu irdelemek istedik.

Başvuru Dosyası

Fransız Yüksek Öğretim Kurumlarına iletilecek başvurular, bir başvuru dosyası üzerinden hazırlanmalıdır. Bu doğrultuda adayın özgeçmişi, akademik başarıları ve dereceleri, dil yetkinlikleri ve hatta katıldığı sosyal etkinlikleri içeren kapsamlı bir başvuru dosyası oluşturulmalıdır. 

Bu belgelerin yanı sıra, başvuru dosyasının en kritik unsurlarından biri motivasyon mektubudur. Motivasyon mektuplarında adaylar akademik ve profesyonel hedeflerini mümkün olduğunca etkileyici ve net bir şekilde açıklamalıdırlar. İlgili alanın ve başvurulan üniversitenin neden seçildiği, eğitim sonrası kariyer hedefleri ve alan hakkında ne kadar bilinçli ve idealist bir yaklaşım sergilendiği açıkça ortaya konmalıdır. Motivasyon mektubunun dil yeterlilik seviyesi ve üslubu da kabul komitesi tarafından başvuru sürecinde değerlendirmeye alınmaktadır. Bu nedenle, akıcı ve düzgün bir Fransızcayla kaleme alınması gerekmektedir. 

Dil Yeterliliği

Fransız üniversiteleri, adayların Fransa’da eğitim görmek için yeterli seviyede Fransızca bildiklerini kanıtlamalarını talep etmektedir (bazı üniversitelerin turizm ve işletme gibi bölümlerinde İngilizce eğitim de verilmektedir). Fransızca dil yeterliliği konusunda en yaygın kabul edilen sınav, DELF-DALF sınavlarıdır. Fransız yükseköğretim kurumları tarafından talep edilen asgari yeterlilik düzeyi B2 seviyesidir. Ülkemizdeki Fransız okullarından mezun olanların bu yeterliliği karşıladıkları kabul edilir.

Fransa’da üniversite eğitiminin Fransızca verildiği düşünüldüğünde, Fransızca konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Fransa’da veya Kanada gibi Fransızca konuşulan ülkelerde belli bir süre dil eğitimi almak sizin için çok faydalı bir tercih olabilir. Zira B2 seviyesi sadece asgari bir yeterliliktir, daha yüksek Fransızca bilgisi kabul sürecinde size çok daha büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Mülakat ve Giriş Sınavları

Yukarıda bahsettiğimiz noktalara ek olarak, bazı Fransız üniversiteleri, özellikle “Grandes Ecoles” olarak bilinen en prestijli üniversiteler kendi giriş sınavlarını ve mülakat süreçlerini uygulamaktadırlar. Her yıl dünya çapında binlerce kişinin rekabet ettiği bu sınavlarla prestijli okulların yüksek kaliteli öğrenci profilinin korunması amaçlanmaktadır.

Fransız üniversitelerinde kabul koşulları ve Fransa’da eğitim sistemiyle ilgili merak ettikleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Geleceğinizi vakit kaybetmeden planlamak için bizimle iletişime geçin!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız