DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Fransa Üniversiteleri Pahalı Mı?

Yurtdışı eğitim dünyasının en gözde üniversitelerini bünyesinde barındırmasıyla dünya çapında nam salmış Fransız Üniversiteleri diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha düşük harç ücretlerine sahiptir. Bu sebepten dolayı dünya genelindeki pek çok öğrenci tarafından tercih edilen Fransız üniversiteleri sayesinde Fransa her yıl sayısız öğrenciyi bünyesinde toplamaktadır ve bu durumda Fransa’nın son derece çoğulcu, özgürlükçü ve kozmopolit olan akademik atmosferinin daha da gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Parlak bir geleceğin kapılarını aralayan son derece kaliteli bir eğitim Fransa’da düşük ücretler karşılığında alınabilmektedir. Pek çok yurtdışı üniversiteleri sundukları kaliteli eğitime karşın dudak uçuklatacak ölçütte pahalı ücretlere sahip olabilirken Fransa bu konuda bir istisnadır. Fransa’da bulunan devlet üniversitelerinin lisans programlarında yıllık harç ücretleri aşağı yukarı 190 Euro civarındadır. Mühendislik programları ise diğer dallara kıyasla biraz daha yüksek bir harç ücretine sahiptir ve ortalama 620 Euro’luk bir bedel talep etmektedirler. Tıp programlarında ise harç ücretleri yıllık 450 Euro olarak sabitlenmişken yüksek lisans programları yıllık 260 Euro’luk, doktora programları ise 396 Euro’luk bir harç ücretine sahiptir.

Fransa’da en çok talep gören eğitim kurumlarının arasında “Grandes Ecoles” olarak tanınan dünya çapında adını duyurmuş prestijli üniversiteler bulunmaktadır. Dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu bu kategorideki üniversiteler yıllık yaklaşık 500-600 Euro’luk bir harç ücretine sahiptir ve Avrupa’nın diğer özel üniversitelerine kıyasla Fransa’da bulunan özel üniversiteler yıllık 1.500 Euro’dan başlayan cüzi olarak kabul edilebilecek harç ücretlerine sahiptirler. 

Fransa’daki en uygun fiyatlı üniversitelerin arasında Lille Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Maine Üniversitesi, Grenoble INP Mühendislik Enstitüsü ve Burgundy Üniversitesi bulunmaktadır. Harç ücretleri 261-500 Euro arasında değişen bu üniversiteler uygun fiyatlarına rağmen Avrupa’daki bir çok ülkede edinemeyeceğiniz bir yüksek öğrenim seçeneğini öğrencilerine sunarlar. Kaliteli akademik kadrolarıyla sadece Fransa’da değil uluslararası çapta da adlarını duyurmuş bu üniversitelerin öğrencisi olmak sizin için hayatınız boyunca taşıyacağınız bir gurur kaynağı olacaktır.

Bu üniversiteler dışında Fransa’nın en iyi üniversiteleri arasında kabul edilen Paris Descartes Üniversitesi ise yıllık sadece 261 Euro’luk bir harç ücreti talep etmektedir ve verdiği felsefe, sosyoloji ve psikoloji eğitimiyle Avrupa’da tamamıyla rakipsizdir. Sosyal bilimler alanında Avrupa’nın en iyi üniversitelerinin arasından sıyrılıp kendi hegemonyasını ilan etmiş Descartes Üniversitesi aşıklar şehri Paris’in en prestijli eğitim kurumlarının başında yer almaktadır.

Bünyesinde barındırdığı çok sayıda kusursuz üniversiteyle beraber toplumsal refah açısından da Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan Fransa prestijine ve gelişmişliğine rağmen sunduğu uygun eğitim imkanlarıyla yurtdışında maddi açıdan zorlayıcı olmayacak bir eğitim almak isteyen öğrencilerin tercihleri arasında ilk sırada bulunmaktadır.

Fransa üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve yurtdışında eğitim almak için İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız